19 października 2024

Przygoda w Warszawie młodzieży z Kozodaw

Nasza przygoda w Warszawie rozpoczęła się 17 września. Cztery dni wizyty studyjnej, na którą złożyły się spotkania i warsztaty.

Reklamy


Rozpoczęliśmy od spotkania w redakcji tygodnika „Polityka”. Gospodarzem spotkania był pan Piotr Adamczewski, pracownik redakcji, który zapoznał nas z historią redakcji, jak również z procesem powstawania tygodnika „Polityka” oraz poszczególnymi działami redakcji.

Z dobrymi praktykami angażowania mieszkańców do działania zapoznała nas pani Agata Gajda ze Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej (CAL), mieszczącej się na ul. Paca 40. To miejsce służące wszystkim mieszkańcom, od rodziców z małymi dziećmi, poprzez dzieci w wieku szkolnym, młodzież, dorosłych, aż po seniorów. Jest to miejsce szczególne również dlatego, że mieszkańcy sami z własnej inicjatywy przychodzą podzielić się swoją wiedzą, swoimi umiejętnościami, prowadzą zajęcia z nauki języków obcych, z nauki tańca, obsługi komputera, nauki kulinarne, organizują gry, zabawy i potańcówki. Pani Agata opowiedziała historie zwyczajne, które w niezwyczajny sposób wpływają na zmiany w otoczeniu, w przestrzeni publicznej. Zachęcała nas do bycia aktywnymi, że warto wykonać coś na rzecz innych.

Reklamy

W kolejnym dniu wizyty studyjnej do bycia aktywnym, zachęcała nas również pani Paula Langnerowicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) działającej na rzecz nauczycieli, dzieci i młodzieży. Zapoznała nas z projektami jakie realizuje CEO. Opowiedziała nam własną przygodę, uczestnictwa w sejmie dzieci i młodzieży. Podkreśliła jak ważne w działalności człowieka jest pomaganie innym i praca w zespole. Poprzez takie działania człowiek jest zauważany i doceniany, ale również ma lepszy start w życiu zawodowym.

Aby poznać w jaki sposób powstaje prawo w naszym państwie udaliśmy się do Sejmu. Pani przewodnik zapoznała nas z rysem historycznym dziejów polskiego parlamentu i losami gmachu naszego Sejmu. Po czym czekał już na nas Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Marek Poznański. Pan poseł oprowadził nas po budynku Sejmu, zapoznał nas z pracą parlamentarzystów poszczególnych komisji i z tym jak pracuje nasz parlament. Miłym akcentem dla nas były przygotowane przez pana posła upominki i materiały o Sejmie, które każdy z nas otrzymał.

Reklamy

Wizyta studyjna zakończyła się warsztatami Dnia 19 i 20 września braliśmy udział w warsztatach podczas, których integrowaliśmy się, rozmawialiśmy nad rolą i funkcją samorządu, samorządu uczniowskiego. Dokonywaliśmy diagnozy potrzeb naszych społeczności, zbieraliśmy pomysły, zastanawialiśmy się jak je realizować, co będzie nam potrzebne, ustalaliśmy plan i harmonogram działania. Wszystko to odbyło się w Fundacji Civis Polonus, warsztaty prowadziły trenerki Fundacji pani Joanna Pietrasik i Karolina Pucek.

Zapraszamy na nasz profil facebook „Młodzi – aktywni – skuteczni”.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków MPiPS w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Realizator projektu: Stowarzyszenie Kobiet Gminy Hrubieszów-Polskie Kwiaty. Partner: Gminne Gimnazjum im. B. Chrobrego w Kozodawach.

Partner instytucjonalny: Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.