2 stycznia 2025

Skuteczniejsze urzędy pracy?

63 proc. osób bezrobotnych w 2013 r. znalazło pracę dzięki współpracy z urzędami pracy – wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeszcze 5 lat temu skuteczność urzędów wynosiła 53 proc.

Reklamy

Ustawę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Pracodawcy mogą skorzystać z dopłat do pensji pracowników podczas przestoju ekonomicznego (do 1,1 tys. zł), dofinansowania do szkoleń pracowników (do 11,3 tys. zł) oraz ze środków na opłacenie składek za pracowników. Warunek: pracodawcy nie mogą w tym czasie nikogo zwolnić. Pomoc dostępna jest dla firm, których obroty w ciągu ostatnich 6 miesięcy spadły o 15 proc. 
  
Z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że do 15 maja ze wsparcia skorzystało 110 firm. Uratowano dzięki temu 2189 etatów. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano na ten cel 11,6 mln zł. 
  
Ze wsparcia skorzystały firmy ze wszystkich województw. Najwięcej firm wystąpiło o pomoc w województwie mazowieckim i zachodnio-pomorskim. Wsparciem w wysokości 3,5 mln zł objęto tam ponad 500 pracowników. 
  
– Dopłaty pomagają zachować miejsca pracy, gdy firma przechodzi chwilowe trudności. Dużym ułatwieniem jest to, że ta pomoc finansowa jest bezzwrotna – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. 
  
Gdzie szukać pomocy? Pracodawcy mogą wystąpić o wsparcie do marszałka w województwie, na terenie którego mają siedzibę firmy. Marszałek ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji. 

 

MPiPS

Reklamy