22 listopada 2024

Spod znaku Orła Białego – wychowanie patriotyczne dla najmłodszych w pierwszej odsłonie

W dniu 25 kwietnia 2014r. dla dzieci z Grupy Biedronek z Miejskiego Przedszkola Nr 3 zostały zorganizowane przez Bibliotekę Oświatową hrubieszowskiej Jednostki Wojskowej zajęcia z bloku patriotycznego zaproponowanego na ten rok szkolny.

Reklamy

W trakcie ich trwania przedszkolaki mogły zapoznać się z polskimi symbolami narodowymi, symbolami lokalnej społeczności oraz odznakami 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

W pierwszej kolejności przy trybunie 2pr, na której widnieje Orzeł Wojskowy, została omówiona historia naszego godła państwowego, którą wzbogaciły wspomnienia dzieci z odbytych już w przedszkolu zajęć edukacyjnych, podczas których miały już możliwość poznać najważniejsze legendy dotyczące początków państwowości polskiej.

Reklamy

W następstwie Herb Rzeczypospolitej Polskiej stał się impulsem do przybliżenia krótkiej historii naszych barw narodowych. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, iż Orzeł Biały i biało- czerwona flaga winny być symbolami bardzo bliskimi sercu każdego Polaka, nawet tego najmłodszego, gdyż łącząc tradycję z dniem dzisiejszym, tworzą szczególne więzi narodowe.

Warto podkreślić, iż nawet mali uczestnicy zajęć doskonale wiedzieli o tym, iż te symbole powinny być otaczane najwyższą czcią i głębokim szacunkiem przez wszystkich obywateli. Prowadzący zajęcia zwrócił też uwagę na sposoby umieszczania flag wywieszanych z okien, mocowanych przy bramach i eksponowanych na masztach oraz zachęcił dzieci do wykonania chorągiewek i udziału wraz z rodzicami w miejskich obchodach zbliżających się świąt majowych.

Reklamy

Następnie przedszkolaki przeszły obok niezwykle ich intrygujących stanowisk ogniowych i szczelin OPL pod pomnik Patrona Pułku, mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”. W trakcie krótkiego spaceru dzieci bacznie obserwowały przechodzących żołnierzy i starały się dostrzec na ich mundurach nasze barwy narodowe oraz pułkowe odznaki.

Z kolei pod budynkiem biblioteki uczestnicy zajęć obejrzeli wystawę czasową „Biel i Czerwień” dotyczącą rodzajów flag stosowanych w naszym państwie, a szczególnie w Siłach Zbrojnych RP. Jakież było zdziwienie dzieci tak dużą ilością rodzajów polskich flag wojskowych…

Wystawa ukazała również wizerunek twórcy polskiego hymnu gen. Józefa Wybickiego i gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i tym samym stała się impulsem do porozmawiania o naszym hymnie narodowym, co uczyniono już w murach biblioteki. Dzieci z należytym szacunkiem i w odpowiedniej pozycji wysłuchały „Mazurka Dąbrowskiego” oraz obejrzały okolicznościowe plansze.

W dalszej części zajęć odczytano kilka tekstów wierszy traktujących o naszej Dużej i Małej Ojczyźnie oraz wyrecytowano wiersz „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy. Natomiast w podsumowaniu zajęć zwrócono uwagę na miejsce dziecka w rodzinie, mieście, gminie, kraju oraz podkreślono potrzebę dbania o piękno naszego języka ojczystego. Kilka słów na temat dóbr kultury, które nam pozostawiły poprzednie pokolenia, podsumowano wierszem „Czem też ja będę” Władysława Bełzy.

Przechodząc od tego prostego patriotyzmu do coraz szerszego związanego z obrzędami, zwyczajami, świętami państwowymi i rocznicami, uświadamiamy dzieciom, kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakami i miłości do kraju ojczystego.

Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe malowanki i naklejki oraz zostały zaproszone na kolejną część cyklu: Jestem Polakiem, więc jestem Europejczykiem.

Składamy serdeczne podziękowanie wychowawcy grupy, pani Małgorzacie Pasiece oraz pani Krystynie Kamińskiej za serdeczną atmosferę i fachową współpracę podczas realizacji patriotycznego poranka.

 

„Sięganie do tradycji związane jest współcześnie ze świadomą refleksją jednostki nad sobą, nad tym kim jestem, jakie są moje korzenie. Na co dzień tradycję wypiera głośna nowoczesność. A przecież każda społeczność winna zabiegać o to, by uchronić od zapomnienia wszystko, co składa się na jej kulturową odrębność.”
/M. Kielar – Turska /


Opracowanie: Edyta Biszczat
Zdj.: 2pr