21 grudnia 2024

Bibliotekarze z Gminy Hrubieszów na IV Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie

Pod hasłem „Biblioteka pełna ludzi ” w dniach 21-22 października w Warszawie odbywał się czwarty ogólnopolski kongres bibliotek publicznych, w którym udział wzięło ponad 400 osób związanych z bibliotekami, a wśród nich przede wszystkim bibliotekarze z małych miejscowości w całej Polsce. Wśród uczestników nie zabrakło również przedstawicieli bibliotek Gminy Hrubieszów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i pasją oraz czerpali inspirację.

Reklamy

Wydarzenie zostało zainaugurowane w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – które objęło patronat honorowy. Kongres otworzył Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W swoim wystąpieniu przypomniano  genezę i cele Programu Rozwoju Bibliotek, wskazując, że wspiera on przekształcanie placówek bibliotecznych z małych miejscowości w nowoczesne, wielofunkcyjne ośrodki informacji, edukacji, kultury i aktywności obywatelskiej; podkreślił też ogromną rolę budowania trwałości programu i umacniania jego efektów.  

Słowa uznania w liście do uczestników kongresu skierowała małżonka Prezydenta RP – Anna Komorowska, która objęła kongres swoim patronatem. Wskazała w nim na istotną rolę bibliotek publicznych we współczesnym społeczeństwie oraz ich uniwersalne wartości. Wystąpił również Minister Bogdan Zdrojewski, w którym podziękował bibliotekarzom za ich zaangażowanie w rozwój kultury i umacnianie tradycyjnej roli bibliotek przy równoczesnym otwarciu na nowe formy aktywności.

Reklamy

Zostało również wręczone stypendium im. Olgi Rok – laureatką II edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok została  Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, Brusy (woj. pomorskie)

Hasło tegorocznego kongresu – „Biblioteka pełna ludzi” – stanowi odzwierciedlenie tego, co dzieje się w bibliotekach w całej Polsce, gdzie dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy spotykają się, uczą, dzielą swoimi pasjami, aktywnie spędzają czas. 

Reklamy

Podczas dwóch dni warsztatowych bibliotekarze mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę i praktyczne umiejętności. Odbyło się 40 warsztatów odpowiadających poszczególnym obszarom działania Biblioteki.

Sesje warsztatowe zostały podzielonych na sześć bloków tematycznych:

Ludzie, pomysły, pieniądze, czyli jak zwiększać zasoby biblioteki? – o planowaniu i prowadzeniu projektów, wolontariacie, stowarzyszeniach przy bibliotekach, pracy w zespole oraz nowych technologiach

Książka: (inter)akcje – o nowoczesnych formach promocji czytelnictwa i nowoczesnym czytelnictwie

Porozmawiaj, czyli jak słuchać, aby usłyszeć, jak zmieniać, aby zmienić – o tym, co biblioteki mogą zrobić, żeby ludzie chcieli do nich wracać.  – podczas tego warsztatu swoim doświadczeniem i pasją podzieliła się Danuta Kloc – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach oraz Miłosz Ukleja  –  koordynator projektu „Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych” z Fundacji Civis Polonus. Opowiadali  uczestnikom o korzyściach  i metodach przeprowadzania konsultacji społecznych w Bibliotece.

 Całe życie z biblioteką – o wsparciu biblioteki w ważnych momentach naszego życia

Po godzinach – edukacja nieformalna w bibliotece

Wszystko gra! – o grach i rywalizacji

Interaktywna formuła IV Kongresu Bibliotek Publicznych  oraz  różnorodność prezentowanych treści dała bibliotekarzom wiedzę, motywację i inspirację do działania. Uczestnicy poznali nowe trendy, podzielili  się zawodowymi doświadczeniami, umacniali się w przekonaniu, że ich praca ma sens i przynosi konkretne pożytki lokalnym społecznościom.

 

Aneta Hołuj

Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach