W czwartek 29 sierpnia o godz. 16:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Rocznice nieokrągłe”. Tym razem bohaterem wykładu będzie Bolesław Prus. W sierpniu mija 166. rocznica jego urodzin.
Wykład nie będzie kolejnym przypomnieniem życiorysu pisarza, nie będzie również zawierał streszczeń i analiz jego poszczególnych dzieł. Tym razem przyjrzymy się mało znanej i nieczęsto omawianej działalności Prusa jako krytyka sztuki. Będzie to jednocześnie znakomita okazja do zapoznania się z rozwojem polskiego muzealnictwa i kolekcjonerstwa, wraz z którymi kształtowała się rodzima krytyka sztuki.
„Sztuka nie po to istnieje, aby dziełami jej ozdabiać mieszkania bogatych próżniaków, aby tylko jej dzieła uprzyjemniały nam życie” – pisał Prus na łamach „Kuriera Warszawskiego” w 1885 r. Po co zatem istnieje sztuka? Czym jest? Jaką spełnia rolę w życiu człowieka i społeczeństwa? Na te pytania poznacie Państwo odpowiedź przychodząc 29 sierpnia o godz. 16:00 do hrubieszowskiego Muzeum. Dowiecie się ponadto czy Prus cenił malarstwo Jana Matejki, co myślał o Franciszku Kostrzewskim, Władysławie Czachórskim i twórczości kobiet.
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!