W dniach 14 – 16 maja 2013 roku uczniowie Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie przebywali na wycieczce – pielgrzymce w północno – wschodniej części Polski. Pobyt na Mazurach był wielką lekcją religii i historii.
Wyjechaliśmy we wtorek 14 maja i pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy była święta Góra Grabarka – sanktuarium wyznawców prawosławia. Niezliczona ilość krzyży będących wotami wdzięczności oraz bogaty ikonostas bardzo nas zachwyciły. Następnie udaliśmy się do Świętej Lipki. Tu w cudownym sanktuarium, podczas koncertu organowego, wysłuchaliśmy utworów J. S. Bacha. E. Moriconne, M. K. Ogińskiego, F. Schuberta. Ojciec zakonu Jezuitów opowiedział nam bogatą historię tego miejsca łącząc ją z historią Polski. Wieczorem podczas spaceru mogliśmy podziwiać piękne mazurskie krajobrazy.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji uczniów, pracowników naszej szkoły oraz naszych bliskich zmarłych. Następnie udaliśmy się do Gierłoży k. Kętrzyna. Tu zobaczyliśmy bunkry Hitlera – miejsce, z którego działaniami wojennymi dowodził Adolf Hitler. Pani przewodnik, ciekawie opowiadała nam o wydarzeniach z II wojny światowej. W Mazurolandii, dokąd udaliśmy się po leśnym spacerze, podziwialiśmy miniatury najważniejszych budowli mazursko – warmińskich. Dzieci i młodzież mogła wziąć do ręki miecz, karabin, włożyć mundur oraz zbroję rycerską. To „dotknięcie” historii było ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników wycieczki. Kolejną miejscowością, do której pojechaliśmy był Gietrzwałd. Po kolacji i modlitwie w XVIII – wiecznym sanktuarium przeszliśmy Drogą Krzyżową podziwiając krajobraz w świetle zachodzącego słońca. Podczas apelu jasnogórskiego byliśmy świadkami zasłonięcia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Trzeci dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy również Mszą św. i po śniadaniu wyruszyliśmy do Skępe, aby zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej. Ojciec z zakonu Bernardynów opowiedział nam dzieje obrazu i klasztoru. Również w Niepokalanowie mogliśmy podziwiać Bazylikę mniejszą, poznaliśmy losy założyciela Rycerstwa Niepokalanej św. Maksymiliana Kolbe.
Ostatnim punktem programu wycieczki była kolacja w restauracji MacDonald w Lublinie. Przystanek w MacDonaldzie dostarczył dzieciom i młodzieży wiele radości. Zadowoleni, pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Hrubieszowie czekali już zniecierpliwieni rodzice.
Tak wiele pięknych, ciekawych miejsc, które zwiedziliśmy oraz towarzysząca nam wspaniała pogoda sprawiły, że były to niezapomniane chwile ubogacone historią i modlitwą.
Pragniemy serdecznie podziękować tym, którzy wsparli nas finansowo i organizacyjnie. Szczególne podziękowania kierujemy do:
- o. Jana Adamowicza z zakonu o.o. Bernardynów w Radecznicy,
- ks. B. Bejgiera,
- ks. P. Kaweckiego,
- ks. A. Puzona,
- o. Wenancjusza Stasiuka – gwardiana klasztoru o.o Bernardynów w Hrubieszowie,
- ks. dr Wiesława Banasia – dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.