23 listopada 2024

Carnaval Sztukmistrzów w chmurach. Urban Highline Festival po raz kolejny w Lublinie

Urban Highline Festival to jeden z integralnych modułów Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie i jednocześnie pierwsze i największe spotkanie zawodników i miłośników slackline w przestrzeni miejskiej.

Reklamy

 

W dniach 24 – 28 lipca do Lublina zawitają najlepsi zawodnicy świata w tej dyscyplinie. Zobaczymy pokazy ich umiejętności, w tym triki oraz „pojedynki” na taśmach. W tym roku pojawi się także nowa taśma zawieszona pomiędzy budynkami Lubelskiego Centrum Konferencyjnego a Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Urban Highline Festival to największy tego typu zjazd miłośników tej dyscypliny na świecie. Slackline to sport polegający na pokonywaniu taśmy zawieszonej na różnej wysokości w różnym otoczeniu – począwszy od własnego ogródka, a skończywszy na Wielkim Kanionie. W Festivalu udział może wziąć właściwie każdy, kto ma chęć poznać tę dyscyplinę i środowisko, nawet początkujący. Zgłoszenie wypełnia się poprzez witrynę internetową http://urbanhighline.pl. Koszt udziału waha się od 100 do 200 złotych w zależności od preferowanej długości pobytu. W tym czasie można wziąć udział w licznych warsztatach, spotkaniach, a przede wszystkim chodzić po taśmach udostępnionych przez organizatorów w najpiękniejszych miejscach Lublina. Wieczorami organizatorzy zapraszają na spotkania z Gośćmi Specjalnymi, z których każdy opowie o swojej drodze i przygodzie z taśmami.

Reklamy

Urban Highline Festival to również niezwykła przygoda dla tych, którzy są widzami. Podziwianie karkołomnych wyczynów chodziarzy to jedna z ulubionych rozrywek gości Carnavalu Sztukmistrzów. Taśmy zawieszone w urokliwych miejscach miasta, jak Trybunał Koronny czy pomiędzy Wieżą Trynitarską a Archikatedrą, są tematem ogromnej liczby fotografii i przywodzą na myśl postać Jaszy, głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina” autorstwa noblisty Isaaca Bashevisa Singera. W miasteczku namiotowym będzie można również nabyć sprzęt treningowy oraz skorzystać z porad doświadczonych zawodników.

 

Gośćmi Specjalnymi tegorocznej edycji UHF będą m.in.:

Reklamy

– Friedi Kühne (Niemcy) – kilkukrotny rekordzista świata. W jednej próbie pokonał 1,9 km taśmy highline, 1 km blindfolded, czyli ze zawiązanymi oczami, 110 m. free solo (przejście bez żadnego zabezpieczenia). Absolutny łowca rekordów i człowiek będący w trójce najlepszych highlinerów świata.

– Jaan Roose (Estonia) – pierwszy trickliner, który pokonał taśmę highline o długości 1 km, zdobywca pierwszej nagrody na prestiżowych zawodach Red Bull Airlines, Slackline World Cup oraz King of Slackline. W 2015 roku zagrał w filmie „Assassin’s Creed”, a w 2012 towarzyszył Madonnie w światowym tournée, występując z nią na scenie i w wolnym czasie ucząc chodzenia po taśmie. Firma Gibbon nazwała jedną ze swoich taśm jego imieniem.

– Louise Lenoble (Francja) – najlepsza na świecie trick highlinerka, która oczaruje swoim stylem na dłuższych taśmach wszystkich przechodniów. Poza samym chodzeniem i wykonywaniem różnych ewolucji na taśmie Louise gra również na akordeonie podczas swoich przejść.

– Andrea Dattoli (Meksyk) – uważana za najlepszą na świecie joga highlinerkę. Jej niesamowite tricki przyciągają wzrok przechodniów, którzy zadają sobie pytanie, czy naprawdę można tak zrobić. Certyfikowana trenerka jogi oraz acroyogi. Poprowadzi warsztaty, dzieląc się swoimi umiejętnościami.

– Sebastian Gum Chung Seagraves (USA) – specjalista od rodeo lines, zdecydowany lider tej odmiany slackline. Urodziny artysta, który często zatrzymuje ruch pieszych na skrzyżowaniach, którzy choć na chwilę chcą popatrzeć na jego nieograniczone możliwości.

 

Wciąż napływają zgłoszenia do tegorocznej edycji Urban Highline Festival, do dzisiaj organizatorzy przyjęli ich 150 z 23 krajów. W trakcie Festivalu w mieście zawiśnie 17 taśm. Zaprezentują się na nich najlepsi zawodnicy świata. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na http://urbanhighline.pl.

W tym roku odbywa się już 11 edycja Urban Highline Festival. Organizatorzy integrują środowiska sportowe i poszerzają ofertę wydarzenia o nowe dyscypliny sportów miejskich, między innymi parkour, acroyogę (połączenie jogi z akrobatyką w parach), yogę i akrobatykę powietrzną (chusty, koła, sznury, trapezy).

 

(info i fot. Organizatorzy Carnaval Sztukmistrzów – Warsztaty Kultury i Urząd Miasta Lublin)