28 kwietnia 2024

45-lecie pracy twórczej Stanisława Bodesa

Pani Dyrektor wraz z pracownikami Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprosiła na Jubileusz 45-lecia Pracy Twórczej, o sławie ogólnopolskiej, hrubieszowskiego Malarza – Batalisty Stanisława Eugeniusza Bodesa. Spotkanie odbyło się w dniu 29 listopada 2011 r. o godz. 14.00 w salach Muzeum przy ul. 3-go Maja 11.

Wszystkich, licznie zgromadzonych z w/w okazji przywitała dyrektor hrubieszowskiego Muzeum p. Barbara Wlizło. Po chwili oddała głos p. Dorocie Grzymała, która wykorzystując laptopa przedstawiła nam dużą grupę malarzy – batalistów z różnych okresów i ich wybitne obrazy. Znalazł się w tym gronie i słynny malarz Picasso, który bitwę przedstawił w swój, dla wielu, niezrozumiały sposób.

Po zakończeniu tej prezentacji, głos zabrał bohater spotkania p. Stanisław Eugeniusz Bodes. Przedstawił w skrócie swój życiorys i „jak to się zaczęło”, w tym czasie laptop wyświetlał jego obrazy, oraz dla, wielu, co było zaskoczeniem, fragmenty jego wierszy. I tak, jak to na spotkaniach z tym artystą bywa, przystąpił do omówienia swoich prac i poczynań nad potężną panoramą „Bitwy pod Grunwaldem”. Pokazał nam namalowanych czy narysowanych wiele fragmentów tej słynnej dla nas Polaków bitwy. W końcu okazało się, że p. Bodes napisał w tym temacie książkę, która może zmienić wiele spraw związanych z tą bitwą, dotyczących m.in. ubiorów, zbroi, uzbrojenia, tarcz, herbów, koni i nawet, kto, to, właściwie zabił Mistrza Krzyżackiego. Książka ma się ukazać wkrótce. Jak to opowiada, to widać, że to jest jego życie i cel, wierzy, że dokończy to wielkie dzieło nie tylko dla siebie, ale i dla potomnych.

Na zakończenie, ustawiła się długa kolejka z podziękowaniami dla artysty za w/w prezentację, oraz za 45 lat pracy twórczej, przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, osobiście wójta Gminy Mircze, przedstawicieli znanych w Hrubieszowie stowarzyszeń, znajomych, kolegów i przyjaciół. Kto był cierpliwy otrzymał skserowane dzieła p. Stanisława z autografem.

Wystawa w hrubieszowskim Muzeum odbędzie się za kilka miesięcy, dzisiejsze spotkanie było tego zapowiedzią, o czym lubiehrubie niezwłocznie powiadomi!

***

Muzeum o spotkaniu:

29 listopada 2011 r. w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie miało miejsce spotkanie z hrubieszowskim malarzem batalistą Stanisławem Eugeniuszem Bodesem zorganizowane z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej tego artysty. Ta doniosła rocznica zgromadziła w Muzeum grono sympatyków osoby i twórczości malarza, regionalistów, dyrektorów i pracowników bibliotek, szkół i instytucji kultury z terenu powiatu hrubieszowskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Urzędów Gmin Hrubieszów oraz Mircze. Gościem honorowym był oczywiście Stanisław E. Bodes wraz z najbliższą rodziną.

Spotkanie rozpoczęło się od referatu połączonego z prezentacją multimedialną na temat „Stanisław E. Bodes jako kontynuator tradycji malarstwa historycznego”. W swoim wystąpieniu Dorota Grzymała przybliżyła gościom dzieje malarstwa historycznego i batalistycznego począwszy od starożytności a na „Guernice” Pabla Picassa kończąc.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie samego artysty, który opowiedział o tajnikach swojego warsztatu pracy. W pełnym błyskotliwych anegdot i ciekawych historii przemówieniu nie zabrakło refleksji malarza odnośnie jego największej pasji, która zdominowała ostatnie lata jego twórczości – mowa o fascynującym projekcie stworzenia panoramy bitwy pod Grunwaldem. Goście mogli zobaczyć szkice przygotowawcze do tego monumentalnego i ambitnego przedsięwzięcia artystycznego i usłyszeć ciekawostki, do jakich udało się dotrzeć artyście w jego historycznych dociekaniach.

W czasie tego wyjątkowego spotkania, w bardzo przyjemnej atmosferze mogliśmy zobaczyć nie tylko uzdolnionego malarza, ale również – jak może przede wszystkim – nadzwyczajnego pasjonata w pełni oddanego realizacji postawionego sobie celu. Determinacja Stanisława E. Bodesa, wytrwałość i wiara w rychłe spełnienie się jego największego twórczego marzenia zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki i życzyć konsekwencji oraz nieustającej weny twórczej.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w 2012 r. zorganizuje jubileuszową wystawę monograficzną poświęconą twórczości Stanisława E. Bodesa, na której będzie można zobaczyć zarówno projekty panoramy bitwy pod Grunwaldem, jak i część spośród kilkuset innych dzieł malarza.

***

Stanisław Eu – Geniusz Bodes

Jest jednym z nielicznych artystów, którzy zajmują się w dobie komputerów i aparatów cyfrowych malarstwem batalistycznym. Obrazy z historii oręża polskiego maluje od 1967 roku, aby je urzeczywistnić przeczytał mnóstwo książek, przejrzał wiele albumów, gromadząc spory księgozbiór, obejrzał wiele filmów, gdzie głównymi aktorami są konie, rycerze i kowboje.
Swoje liczne obrazy prezentował w wielu miejscach w kraju oraz poza granicami i wszędzie cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem oraz uznaniem. Kto patrzy na te wykonane arcydzieła, to wydaje mu się, że zaczyna uczestniczyć w tej bitwie, słyszy oddech rycerzy, kwik koni, dźwięki wydobywające się ze skrzyżowanej broni, jęki rannych, śpiew nieśmiertelnej Bogurodzicy, czuje zapach potu, krwi i… wydobywający się patriotyzm.

Przez 45 lat Bodes namalował kilkaset obrazów o 1000 – letniej historii narodu i wojska polskiego, i co jest najważniejsze, te jego postacie, konie, czy tabory po rzetelnym przestudiowaniu wielu książek i dokumentów są wyposażone tak jak były w oryginale (nawet nie ma tego u słynnego Jana Matejki).

Obrazy jego wyróżnia rozmach, kolorystyczny dynamizm, ekspresja ludzi i koni, perfekcyjna technika w operowaniu detalami kostiumu, uzbrojenia czy rekwizytu wojennego. Słynne bitwy, szarże, pościgi, ten śpiew i rżenie koni słyszane z obrazów to olbrzymia dawka tragicznej, ale i chwalebnej tradycji polskiej. Dla wielu z nas i uczniów, którzy razem z nauczycielami odwiedzali już wcześniej Jego wystawy, jest to niecodzienna wirtualna lekcja historii posiadająca wielkie wartości, które nie przemijają.

Jednym z ważniejszych postaw Stanisława Bodesa jest to, że mieszka cały czas w Hrubieszowie, promując po przez wystawy, czy wywiady w mediach rodzinne miasto w takich miejscach, gdzie nawet o nim nie słyszano. Warto podkreślić również, że podczas tej realizacji pasji malarskiej, pracuje codziennie w normalnym zakładzie pracy, przeznaczając na twórczość malarską swój czas wolny, a i często rodzinny. W większości zarobione pieniądze przeznacza na zakup niezbędnych sztalug, płócien, farb, pędzli, rozpuszczalników, książek czy albumów, itp.

W ostatnich latach wykonał mnóstwo projektów – rysunków (one już są dziełami) do wykonania dla wielu pokoleń olbrzymiej „Panoramy Grunwaldzkiej”. Ciągle liczy w tym zakresie na wsparcie sponsorów, ponieważ bez ich zaangażowania, to wspaniałe dzieło, będzie zalegało w szufladach.

W dowód uznania przyznano Mu Nagrodę Miasta Hrubieszowa – Statuetkę Króla Władysława Jagiełły zapewne przyczyniła się ona, do nabycia energii w celu realizacji tego niezwykłego planu i innych obrazów (w tym bitwy hrubieszowskie).

Należy dodać, że Stanisław Bodes od kilku lat jest członkiem Stowarzyszenia „Hrubieszów na Rowerach”, dodatkowo promując zdrowy styl życia. Wiele osób nie znając Go wcześniej, czuło przed nim respekt, lecz okazało się, że ten wybitny malarz jest pełen humoru, o wysokiej kulturze osobistej i świetnym kolegą.

Osobiście zwróciłem się do niego z prośbą o namalowanie „loga” dla Biegu Ulicznego „Unia Horodelska” czy rysunku na okładkę ksiązki o hrubieszowskim sporcie i uczynił to, w sposób mistrzowski i społeczny.

Uczestniczył ze mną z okazji wydania wspomnianej książki sportowej z młodzieżą w Zespole Szkół Nr 4 w Hrubieszowie i widziałem, z jakim ogromnym zainteresowaniem oglądano Jego obrazy oraz projekty wspomnianej Panoramy Bitwy pod Grunwaldem, jak słuchano w ciszy opowieści o różnych bitwach.

W kilku słowach można podsumować, że Bodes jest wizytówką miasta, powiatu, województwa lubelskiego, ambasadorem kultury polskiej, nauczycielem historii i patriotyzmu.

Wystawa będzie prezentowana za kilka miesięcy, przez kilka miesięcy, kto ją nie obejrzy, uważam, straci wiele!

***

45-lecie pracy twórczej Stanisława Bodesa

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)