5 listopada 2024

Powiatowo-Gminne Święto Plonów – Czumów 2011

W dniu 4 września 2011r. w Czumowie w barwnej folklorystycznej oprawie, przy słonecznej pogodzie odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne. Jest to jeden z najpiękniejszych polskich obrzędów ludowych. Od najdawniejszych czasów ludzie z radością witali okres zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy, gdy mogli cieszyć się zebranymi plonami.

Reklamy

i>Przynieśliśmy chleb chrupiący
pachnący polem Wypieczony z pierwszej mąki białej
Wyrośnięty w starej dzieży
Niech smakuje wszystkim
I niech będzie zawsze świeży
Połamiemy go w kawałki posypiemy solą
Niech to będzie nasz opłatek
I zawita w każdym domu
Niech przyniesie nam dostatek Boży owoc pracy naszych dłoni

To wielkie gospodarskie święto jednoczyło wszystkich. Uroczyste podziękowania za zebrane plony łączyło się jednocześnie z prośbą o pomyślne żniwa w przyszłym roku.

Reklamy

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, na progu jesieni, każdego roku uroczyście obchodzimy zakończenie żniw. W ten sposób wyrażamy szacunek i przekazujemy wdzięczność rolnikom oraz wszystkim, których praca i wysiłek wpisują się w żniwny trud i tworzenie chleba.

Dożynki to święto szczególne w życiu wsi, święto rolników i tych, którym sprawy polskiego rolnictwa są bliskie, to święto z bogatymi tradycjami, świadczące o naszym przywiązaniu do ziemi. Ziemia to nasza żywicielka, to nasza tożsamość, to gospodarstwa przejęte po rodzicach, to w końcu nasze małe Ojczyzny, o które chcemy jak najlepiej dbać.

Reklamy

Wszyscy wiemy doskonale, że to na polskiej wsi kryją się skarby naszego narodu: język, kultura, obyczaje oraz tradycje.

Bochen dożynkowy wypieczony z ziarna wyrosłego na naszej ziemi jest symbolem trudu i poświęcenia polskiego chłopa, który pracuje, by na stołach nie zabrakło chleba powszedniego. Niech bochen będzie symbolem nadziei, że następny rok będzie pomyślniejszy, przyniesie lepsze plony a rolnikom umożliwi godne życie.

O godz. 10-tej odbyła się zbiórka całego korowodu dożynkowego prowadzonego przez Orkiestrę Dętą z Wojsławic. Każda z Gmin przygotowała pięknie utkany ze zboża wieniec. Formy i kolorystyka były przeróżne. Wszystko na najwyższym poziomie. Ubrane w ludowe stroje kobiety zanosiły wieńce pod dożynkową scenę. Wszystkie wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynek. Każda z gmin na stoisku promowała swój region. Na czele delegacji wieńcowych byli Starostowie tegorocznych dożynek Pani Aneta Klimkowska i Pan Tomasz Zienkiewicz.

Dożynkową uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników z regionu powiatu hrubieszowskiego, celebrowana przez Proboszcza Parafii Św. Ducha ks. Wiktora Kozińskiego. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie wszyscy zebrani oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć barwny korowód z wieńcami.

Po Mszy Św. miały miejsce także wystąpienia zaproszonych gości, przez których zostały wręczone symboliczne dary z tegorocznych plonów, przetwory mięsne, owoce, chleb – często stanowiące wystawę osiągnięć lokalnych rolników. Wręczone również zostały przez Pana Starostę powiatu hrubieszowskiego Józefa Kuropatwę, Wojewodę Lubelską Panią Genowefę Tokarską oraz Wójta Gminy Hrubieszów Pana Jana Mołodeckiego nagrody „Zasłużonych dla rolnictwa”

Swoją obecnością na tegorocznym Święcie Plonów zaszczycili nas: Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Arkadiusz Bratkowski, przedstawiciele samorządów, służby mundurowe, goście z zaprzyjaźnionych powiatów z Polski, a także przyjaciele z Ukrainy, delegacja z Włodzimierza Wołyńskiego, Kiwerc i Sokala.

Następnym punktem dożynkowym był tradycyjny obrzęd, w czasie, którego starostowie dożynek wręczyli gospodarzom uroczystości chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, z tegorocznych żniw.

W trakcie uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy.

Jurorzy w składzie:Pani Beata Bitner (Etnograf, pracownik Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie), Pani Danuta Kloc (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach), Pani Irena Pańko (Radna Rady Gminy Hrubieszów) oraz Pan Paweł Wojciechowski (Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju Powiatu i Integracji Europejskiej) – bacznie obserwowali przedstawione wieńce, wybierając te najpiękniejsze.

W konkursie powiatowym na najlepszy wieniec dożynkowy jurorzy przyznali następujące nagrody:

I nagrodę przyznali Gminie Mircze, KGW Miętkie

II nagroda została przyznana dla Gminy Horodło, sołectwo Liski

zaś III nagrodę zdobyła reprezentacja Gminy Wiejskiej Hrubieszów, sołectwo Gródek

Do oceny Komisji Wieńcowej zgłoszono 8 wieńców dożynkowych.

W konkursie gminnym przyznano następujące nagrody:

I nagrodę zdobyli reprezentanci z Gródka

II nagroda przyznana sołectwu ze Stefankowic

III nagrodę zdobyli reprezentanci Cichobórza

Do oceny Komisji Dożynkowej zgłoszono 29 wieńców.
Jury przyznało również wyróżnienia dla reprezentacji z Dąbrowej, Brodzicy, Obrowca i Czumowa.

Występy zespołów oraz kapel z innych gmin były jednym z ważniejszych punktów całej uroczystości. Uczestniczyły nieprzeliczone tłumy i delegacje rolnicze z innych miejscowości, w tradycyjnych strojach z darami z płodów ziemi, coraz to piękniejszymi wieńcami i chlebami upieczonym z mąki, z tegorocznych zbiorów.

W części artystycznej występowały następujące zespoły: m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej; Chór Radnych Rady Gminy Hrubieszów; „Babska Biesiada”.

Zazwyczaj dziękujemy rolnikom za ich wysiłek i za zebrane plony, uczestnicząc w tej pięknej, polskiej tradycji. Niech będzie to okazja do refleksji i podsumowania całorocznej pracy rolników.

Zdjęcia »

***

Tekst i foto:
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie