W dniach 27 – 29 czerwca 2011 r. prof. Lena Kolarska-Bobińska organizuje kolejny wyjazd reprezentantów Lubelszczyzny do Brukseli. Tym razem na wycieczkę do stolicy Unii Europejskiej wybiorą się osoby, które w swoich lokalnych społecznościach wyjątkowo aktywnie angażują się w pomoc drugiemu człowiekowi.
W naszych małych społecznościach nie brak osób, które swoim zaangażowaniem i pracą w sposób szczególny służą innym mieszkańcom, niejednokrotnie poświęcając na te działania swój wolny czas. Są to lokalni bohaterowie, których prof. Lena Kolarska – Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego postanowiła nagrodzić za ich godną naśladowania postawę.
– Lokalnymi bohaterami z całą pewnością są na Lubelszczyźnie strażacy, którzy zawodowo, ale też często ochotniczo, niosą pomoc osobom dotkniętym przez klęski żywiołowe. Jest to bohaterstwo spektakularne, związane niejednokrotnie z narażaniem własnego życia, ale mamy też bohaterów na mniejszą skalę, działających w warunkach szarej codzienności. Są nimi aktywne kobiety pracujące dla dobra rodzimych wspólnot. To często nasze mamy, żony czy sąsiadki, które dzięki swoim pasjom i poświęceniu nadają życiu lokalnych społeczności nową jakość – mówi Agnieszka Mazurek, dyrektor biura poselskiego prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej w Lublinie.
Na zaproszenie prof. Kolarskiej – Bobińskiej w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim
w Brukseli wezmą udział najbardziej zasłużeni strażacy z jednostek ochotniczej i zawodowej straży pożarnej niosący pomoc mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią, wyróżniający się umiejętnościami i etyką zawodową strażnicy z Nadbużańskiej Straży Granicznej, panie działające na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich i ich rodzin oraz członkinie organizacji wspierających grupy społeczne zagrożone wykluczeniem.
Wśród uczestników wyjazdu znaleźli się między innymi Hieronim Mazurek z Ochotniczej Straży Pożarnej Popów i Marcin Krzesicki z Państwowej Straży Pożarnej Puławy. Obaj strażacy ratowali mieszkańców Lubelszczyzny poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź. W gronie wyróżnionych kobiet są Iwona Kochan oraz Dorota Nowosad, pracujące w Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej i w Zamościu. W czerwcu Brukselę odwiedzi również Mariola Ciupa, która działa w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Muratynie oraz w Fundacji „Otwarta Dłoń” pomagającej dzieciom niepełnosprawnym, a także wiele innych ciekawych i zasłużonych dla regionu osobowości.
Ci „lokalni bohaterowie”, jak śmiało można ich nazywać, zapoznają się z zasadami pracy Parlamentu Europejskiego i eurodeputowanych, m. in. zasiadając w sali plenarnej oraz biorąc udział w spotkaniu grupy Europejskiej Partii Ludowej. Będą mieli również okazję do wymiany własnych zawodowych doświadczeń, co miejmy nadzieję, zaowocuje jeszcze większą aktywnością ich samych, a także reprezentowanych przez nich środowisk.
W programie wizyty, oprócz zwiedzania Parlamentu Europejskiego i udziału w prelekcji nt. funkcjonowania tej instytucji, nie zabraknie czasu na rozmowę z Panią Profesor –
w europarlamencie oraz w trakcie wspólnej kolacji. Uczestnicy wyjazdu odwiedzą też miejsca tak słynne jak Grand Place, Belgian Comics Strip Center czy katedra St-Michel oraz pozostałe, najchętniej wybierane przez turystów atrakcje Brukseli.
***
Biuro Poselskie Prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej
w Lublinie