22 listopada 2024

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem

W czwartek, 16 czerwca 2011, w Krasnobrodzkim Domu Kultury o godz. 19 odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem (pisarzem, scenarzystą i producentem filmowym). Organizatorem spotkania jest Tomasz Pakuła wraz z redakcją Audycji Sportowej Ole i Klubem Kibica Igrosu Krasnobród.

Reklamy

Zbigniew Masternak ma lat 31. Jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem. Pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Krakowie i Puławach. Kiedyś grał w piłkę nożną – trenował m.in w OKS Opatów, Koronie Kielce, Motorze Lublin (jako LKP Lublin), FK Lwów (Ukraina), Ślęzie Wrocław, Paris Union (Francja). Pracuje nad autobiograficznym wielotomowym cyklem powieściowym pt. „Księstwo”, pomyślanym jako współczesna polska epopeja. W 2005 roku na podstawie opowiadania „Stacja Mirsk” (pierwszy rozdział powieści „Scyzoryk”) powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Obraz ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym „KRAKFFA”, był emitowany w telewizji. W filmach i książkach Masternaka często obecnych jest wiele wątków piłkarskich – główny bohater to niespełniony piłkarz z powodu poważnej kontuzji kolana, innym razem piłkarz, który chce zostać drugim Maradoną.

Reklamy

Podczas spotkania autorskiego odbędzie się prezentacja twórczości Masternaka, rozmowa o związkach filmu i literatury oraz pokaz filmu Stacja Mirsk. Bilety wstępu do nabycia przed spotkaniem w cenie 5 zł. Tomasz Pakuła

Reklamy

Zbigniew Masternak (ur. w 1978) – prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Pochodzi z Piórkowa (Góry Świętokrzyskie), obecnie mieszka w Puławach. Ukończył z wyróżnieniem LO im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim (żadnego z tych kierunków nie ukończył). W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 roku na łamach „Twórczości”, z którą stale współpracuje. Pisze autobiograficzny wielotomowy cykl powieściowy pt. „Księstwo”, pomyślany jako współczesna polska epopeja. Dotychczas ukazały się trzy księgi z tego cyklu: „Chmurołap” (2006), „Niech żyje wolność” (2006), „Scyzoryk” (2008), na podstawie których reżyser Andrzej Barański kręci w Górach Świętokrzyskich film „Księstwo”. Masternak jest także współautorem książki „Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna”, opublikowanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w 2010 r., oraz noweli filmowej „Jezus na prezydenta!”, wydanej w 2010 roku przez Korporację Ha!art, która wywołała szereg komentarzy – od „NIE” po „Gościa Niedzielnego”. Twórczość Masternaka jest tłumaczona na języki obce, m.in. tak egzotyczne, jak wietnamski i macedoński. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia. Filmy, które powstają na podstawie książek, stanowią ważne dopełnienie cyklu.

W sierpniu 2010 Masternak wystąpił z żoną Renatą w teledysku „Ogród półcieni” zespołu „Closterkeller”

W 2007 roku Zbigniew Masternak przebywał na stypendium literackim „Homines Urbani” w Willi Decjusza w Krakowie. Uczestniczył w festiwalach literackich – m.in Pora Prozy 2 (2006), IV Krakowskie Dni Literatury (2008), Pora Prozy 5 (2009). Uczestnik festiwalu dla scenarzystów Script Festiwal (2008), warsztatów scenariuszowych w Białogórze, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Film 1,2 (2009). Prowadził Otwarte Warsztaty Literackie – Puławy, czerwiec 2008. Był gościem 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – panel „Literatura dla Filmu”(maj 2010). Uczestnik festwialu filmu i sztuki DWA BRZEGI w Kazmierzu Dolnym i Janowcu – w 2008, 2009 i 2010 roku. Gość Puławskiej Nocy Kultury – IZABELIADA – czerwiec 2010. Uczestniczył w Okrągłym Stole Filmowców i Literatów, Zegrze, 1-3 października 2010.

Kiedyś grał w piłkę nożną – trenował m.in w OKS Opatów, Koronie Kielce, Motorze Lublin (jako LKP Lublin), FK Lwów (Ukraina), Ślęzie Wrocław, FC Paris (Francja). W międzyczasie trenował biegi średnie w AZS UMCS Lublin – zdobył drużynowo brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski. W 2008 roku po wielu latach przerwy wrócił do gry w futbol. Występował w A-klasowym zespole KS Drzewce na pozycji lewego pomocnika/napastnika. W 2010 roku przeniósł się do MKS Puławiak Puławy, gdzie już w debiucie zdobył swojego pierwszego gola.

Masternak od samego początku swojego pisania tworzy autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo”. Rozpoczęły go dwa opowiadania wydrukowane w 2000 roku w „Twórczości” – „Niech żyje wolność” i „Posąg Emeryka”, które potem weszły do księgi drugiej cyklu – „Niech żyje wolność”. Zamierza opisać swoje życie od momentu narodzin po śmierć – załóżmy, że w 90 roku życia. Najpierw opisał młodość – w trylogii młodzieńczej. Księga pierwsza – „Chmurołap” (Wyd. Zysk i S-ka, 2006) – to opowieść o wczesnym dzieciństwie po dziewiętnasty rok życia, z przytoczeniem wielu lokalnych – świętokrzyskich legend, które nadały tej książce baśniowy charakter. W księdze drugiej – „Niech żyje wolność” (Wyd. Zysk i S-ka, 2006) opowiada o tym, jak wyruszył ze swojej rodzinnej wsi pod Świętym Krzyżem na studia do Lublina – ukazał konfrontację miasta i wsi. Książka była szeroko komentowana w prasie, jest tłumaczona na języki obce – m.in. wietnamski i macedoński, we wrześniu 2010 r. reżyser Andrzej Barański nakręci na jej podstawie film „Księstwo”. W księdze trzeciej – „Scyzoryk” (Wyd. Zysk i S-ka, 2008) opisał swoje życie w wielkim mieście Wrocław; to historia w znacznym stopniu kryminalna, ukazująca przemiany gospodarcze w Polsce początku XXI wieku.

Bohater cyklu „Księstwo” to współczesny everyman, który żyje w polskiej rzeczwistości. To swoisty bohater naszych czasów.

W przygotowaniu dwie kolejne powieści z cyklu „Księstwo” – pierwsza to opowieść o współczesnej emigracji zarobkowej, druga to portret małego miasta z piłką nożną w tle. Ponadto scenariusz filmu fabularnego „Transfer” (wspólnie z Jackiem Raginisem i Kubą Wasiakiem) o tematyce piłkarskiej, oraz 13-odcinkowy serial „Zielony Parasol” (wspólnie z Jackiem Raginisem). W związku z filmem „Księstwo” ukaże się wznowienie trzech pierwszych książek Masternaka – „Księstwo. Trylogia młodzieńcza”. Wszystkie projekty zostaną zrealizowane w latach 2010-2011.

W 2005 roku na podstawie opowiadania „Stacja Mirsk” (pierwszy rozdział powieści „Scyzoryk”)powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Obraz ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym „KRAKFFA”, był emitowany w Telewizji Kino Polska, w Canal Plus.

Książki:

„Księstwo. Księga druga”(wydana własnym sumptem, Wydawnictwo i Drukarnia Eurosystem, Wrocław 2005, ISBN 83-921206-3-9)

„Niech żyje wolność” (Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006, ISBN 83-7298-885-4)

„Wigilia pana Wiktora”(opowiadanie w: „Nasze polskie wigilie”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006, ISBN 83-7506-029-1)

„Chmurołap”(Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006, ISBN 83-7298-987-7)

„Scyzoryk” (Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2008, ISBN 83-7506-183-3)

„Mój syn będzie piłkarzem”(opowiadanie w: „Ludzie, miasta”, Korporacja Ha!art, Kraków 2008, ISBN 83-61407-64-5)

„Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna” (autor eseju: „Jańcio Wodnik Jana Jakuba Kolskiego, czyli u Pana Boga za piecem”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010, ISBN 978-83-61006-15-2)

„Jezus na prezydenta! Nowela filmowa” (Korporacja Ha!art, Kraków 2010, ISBN 978-83-61407-19-5)

Filmy i seriale:

„Wiązanka” (27 min., reż. Cezary Fila, adaptacja przedostatniego rozdziału powieści „Niech żyje wolność”, Wrocław 2003). Masternak napisał scenariusz i zagrał w tym filmie siebie

„Stacja Mirsk” (44 min., reż. Robert Wrzosek, adaptacja pierwszego rozdziału powieści „Scyzoryk”, Wrocław 2005). Masternak napisał scenariusz, był współproducentem oraz zagrał niewielką rolę „Człowieka na drabinie”

W przygotowaniu:

„Księstwo”, reż. Andrzej Barański, produkcja Skorpion Arte, na motywach trzech powieści z cyklu „Księstwo”, głównie „Niech żyje wolność” – zdjęcia powstają od 14 września w Górach Świętokrzyskich. Masternak zagrał w tym filmie piłkarza

„Transfer”, reż. Jacek Raginis, produkcja Studio Filmowe N (Grzegorz Królikiewicz) – film o tematyce piłkarskiej na podstawie scenariusza Zbigniewa Masternaka, Jacka Raginisa, Kuby Wasiaka

„Zielony Parasol”, reż. Agnieszka Trzos, Akili Films Productions, 13-odcinkowy serial na podstawie scenariusza Agnieszki Trzos, Jacka Raginisa, Zbigniewa Masternaka

Teledyski:

Masternak wystapił z żoną Renatą w teledysku „Ogród półcieni” zespołu „Closterkeller”, sierpień 2010