Zwracam się do Państwa Klubu Sportowego, jak i wszystkich sympatyków sportu, o przekazanie wlepek swojego klubu na rzecz I Międzynarodowej Galerii Wlepek Klubowych i Sportowych, którą planuje zorganizować redakcja Audycji Sportowej Ole.
Otwarcie wystawy planowane jest pod koniec 2011 roku. To pierwsza tego typu wystawa na świecie! Jej sukces uzależniony jest od klubów, kibiców i miłośników sportu. Wlepki mogą przekazywać kluby, kolekcjonerzy, kibice, czyli wszyscy, którzy pragną by dane „vlepy” oglądane były z dumą przez tysiące sympatyków sportu. Wlepki muszą wiązać się (graficznie, tematycznie) ze sportem, czyli mogą to być klubowe (np. piłka nożna, żużel, siatkówka, koszykówka, hokej, piłka ręczna, futsal, rugby, łączone, itp.) i reprezentacyjne (np. Polska, itp.) pamiątki. Ważne by dany klub był reprezentowany na wystawie kilkoma wlepkami (najczęściej jeden klub ma kilkanaście wersji). Będzie to także dobra promocja klubów. Otwarcie wystawy odbędzie się najprawdopodobniej w Zamościu. Po pierwotnym otwarciu wystawy wlepki będą wędrować po kilku miastach. Kibice nie muszą martwić się o to, że trafią w niewłaściwe ręce, gdyż następnie zostaną spakowane w pudła by wystawę odtworzyć za kilkanaście lat. W miarę możliwości proszę do wlepek dołączać krótką notatkę zawierającą informacje o klubie, reprezentacji czy sportowcu prezentowanym na wlepce (będzie prezentowana pod wlepą), dane osoby czy klubu, który podarował wlepki na wystawę (imię, nazwisko lub klub, kontakt telefoniczny lub e-mailowy, miejscowość). Liczę na umieszczenie informacji o wystawie na internetowych stronach klubowych i wszelkich źródłach informacji. Do wszystkich, którzy przyczynią się do rozwoju galerii (m.in. prześlą wlepki), zostaną wysłane zaproszenia na wielkie otwarcie! Zostaną na nie zaproszeni liczni goście, m.in.: piłkarze, działacze i artyści. Już niedługo prawdziwe święto klubów i kibiców!
—
Chcesz by TWÓJ KLUB zaprezentował się w czasie I Międzynarodowej Galerii Wlepek Klubowych i Sportowych? Prześlij do redakcji Audycji Sportowej Ole wlepki.
—
Ze sportowymi pozdrowieniami
Tomasz Pakuła
Audycja Sportowa Ole
www.audycjasportowaole.futbolowo.pl
—
O akcji poczytasz tutaj:
http://audycjasportowaole.futbolowo.pl/audycjasportowaole/menu,33,i-galeria-wlepek.html
—
To warto wiedzieć przed otwarciem I Międzynarodowej Galerii Wlepek Klubowych i Sportowych…
O wlepkach (vlepach)…
Tematyka
Wlepki – małe samoprzylepne formy plastyczne, tworzone z myślą o ingerencji w przestrzeń publiczną. Początkowo były to naklejki zawierające rysunek (grafika, fotomontaż, zdjęcie), tekst, albo jedno i drugie. Przyklejane w środkach komunikacji masowej (głównie autobusach i tramwajach miejskich) oraz w innych miejscach publicznych (przejściach podziemnych itp.), w miejscu widocznym, np. przy wyjściu z pojazdu, obok tylnych drzwi, głównie w końcu lat 90. XX wieku i pierwszych latach XXI wieku. Obecnie zjawisko to powoli wychodzi z tramwajów, i przenosi się w inne miejsca jak na przykład znaki. Nadal jest widoczne, zwłaszcza w dużych miastach (Poznań,Warszawa, Kraków, Łódź, Trójmiasto).
Historia
—
Pierwsze wlepki tworzyli już dadaiści. W Polsce historia wlepek sięga czasów II wojny światowej. Była to jedna z antyhitlerowskich akcji propagandowych, jakie prowadziła grupa „Wawer” na terenie Warszawy i innych miast polskich. Występowały również w czasach PRL-u, jednak głównie były to wlepki humorystyczne, nawiązujące często do PZPR. Same władze PRL-u używały podobnych nośników jako propagandę, chwaląc państwo i „polskiego robotnika” oraz nastawiając krytycznie na państwa dawnego Bloku Zachodniego.
—
Wlepkarstwo, a naklejki kibicowskie
Wlepki popularne są również wśród kibiców drużyn sportowych, jednak przez osoby angażujące się w ruch wlepkarski określane są mianem naklejek lub „wlepek” (naklejki kibicowskie koncentrujące się na nawiązaniach do klubu sportowego).
Link zewnętrzne
· Historia wlepek według KLAY’a i Stronta – Zgromadzone przez dwóch wlepkarzy informacje o wlepkch, artykułach, wystawach, zinach, grupach wlepkarskich i dysusyjnych, wlepkach komercyjnych i ideologicznych z okresu 1996-2003.
http://www.vizon.friko.pl/hist/wejscie.htm