Zamość
25 czerwca 2010r. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im Jana Zamoyskiego z/s w Zamościu obędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym”.
Celem konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń, między teoretykami a praktykami bezpieczeństwa, na temat zarządzania kryzysowego i zarządzania bezpieczeństwem na szczeblu lokalnym, przede wszystkim powiatów, miast i gmin.
Problematyka ta, jakże istotna, jest wciąż mało znana. Wskazują na to chociażby ostatnie wydarzenia związane z powodzią. Mimo wielu zmian organizacyjno – prawnych w wyniku reformy centrum administracyjnego Rządu w 1996 r., uchwalenia ustaw o samorządzie terytorialnym w 1998 r., ustawy o stanach nadzwyczajnych w 2002 r., ustawy o zarządzaniu kryzysowym w 2007 r., obowiązujące rozwiązania prawne nie dają odpowiedzi na problematykę koordynacji działań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem.
W procesie bieżącego zarządzania bezpieczeństwem na poziomie lokalnym należy zatem wykorzystać wszelkie nadarzające się okazje: konferencje, sympozja, edukację, dydaktykę, sięgnąć do istniejących możliwości i rezerw społeczności lokalnych, aby w coraz szerszym zakresie zastępować sformalizowane struktury pomysłowością i elastycznością działania.
Najważniejsze problemy konferencji to:
– Jak poprawić koordynację działań na szczeblu powiatowym i wojewódzkim?
– W jaki sposób dopuścić stopień komercjalizacji działań w sferze bezpieczeństwa na szczeblu lokalnym?
– Kto ma szkolić kadrę administracji lokalnej w zakresie zarządzania bezpieczeństwem?
– W jaki sposób zorganizować współpracę i wymianę informacji pomiędzy środowiskami naukowymi a administracją rządową i samorządową w zakresie upowszechniania wiedzy na temat zarządzania kryzysowego i zarządzania bezpieczeństwem na poziomie lokalnym?
Konferencja rozpocznie się o godz. 9:00 w Collegium Novum WSHE. Referat wprowadzający wygłosi dr hab. Romuald Szeremietiew, prof. KUL.
Patronat honorowy nad Konferencją objął Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski.
—
PROGRAM MIEDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ
„Zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym”
25 CZERWCA 2010 R., GODZ. 9.00
WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNO-EKONOMICZNA
IM. JANA ZAMOYSKIEGO Z SIEDZIBĄ W ZAMOŚCIU
UL. KOSZARY 54, AULA D
8.30 Rejestracja uczestników konferencji
9.00 Powitanie gości i otwarcie konferencji- dr Jan Waszczyński, Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu
9.10 dr hab. Romuald Szeremietiew prof. KUL –„Rola Obrony Cywilnej i Obrony Terytorialnej w sytuacjach kryzysowych”
9.30 dr Grzegorz Kwaśniak, Akademia Obrony Narodowej w Rembertowie – „Strategia bezpieczeństwa narodowego-2007”
9.45 mgr Katarzyna Dziubińska-Wójcik, Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie – „Partie polityczne wobec bezpieczeństwa narodowego”
10.00 dr Irena Kurzępa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu – „Uwarunkowania postaw prokreacyjnych współczesnych kobiet a problem bezpieczeństwa demograficznego”
10.15 – 10.25 Przerwa kawowa
10.25 dr Małgorzata Wiśniewska, Akademia Podlaska w Siedlcach – „Rola nauczycieli Edukacji do bezpieczeństwa w kształtowaniu bezpieczeństwa lokalnego”
10.40 dr Piotr Kondraciuk, Muzeum Zamojskie –„ Wybrane problemy bezpieczeństwa kulturowego w aspekcie lokalnym”
10.55 dr Mariusz Kubiak, Akademia Podlaska w Siedlcach– „Fundamentalizm jako „ucieczka w bezpieczeństwo” jednostki i wspólnot lokalnych”
11.10 dr Andrzej Lipczyński, Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie –„Psychologiczne aspekty katastrof”
11.25 Dyskusja
11.35 – 11.45 Przerwa kawowa
11.45 dr Marek Gąska, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu – „Problematyka bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych”
12.00 dr Jerzy Gryz, Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie – „Rola wojewódzkiego sztabu wojskowego w systemie zarządzania kryzysowego na szczeblu lokalnym”
12.15 bryg. mgr inż. Jacek Sobczyński – Komendant Miejskiej Powiatowej Straży Pożarnej w Zamościu – „Organizacja i funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na przykładzie powiatu zamojskiego”
12.30 dr Paweł Pochodyła, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – „Współpraca policji z organami wojewódzkiej administracji rządowej i samorządu terytorialnego w zakresie kreowania polityki bezpieczeństwa”
12.45 mgr Waldemar Wieprzowski, Komendant Straży Miejskiej w Lublinie – „Bezpieczeństwo lokalne w obszarze działalności Straży Miejskiej”
13.00 Dyskusja
13.10 – 13.20 Przerwa kawowa
13.20 mgr Marian Pogoda, Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie – „Realizacja zadań przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej ukierunkowanych na przeciwdziałanie nielegalnej migracji”
13.35 doc. dr Andrzej Wawryniuk, Narodowy Uniwersytet Wołyński im. Łesi Ukrainki w Łucku- „Wpływ przejścia granicznego Jahodyn (Ukraina) – Dorohusk (Polska) na stan bezpieczeństwa nadgranicznego powiatu chełmskiego”
13.50 dr Jacek Feduszko, Muzeum Zamojskie –„Fortyfikacje miejskie w systemie obronnym Zamojszczyzny”
14.05 Studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu – komunikaty
14.50 Podsumowanie i zakończenie konferencji
15.00- 16.00 Lunch
16.00 dr Grzegorz Kwaśniak- Powołanie „Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Narodowego”