23 maja 2024

Cmentarz prawosławny w Werbkowicach – na ratunek zabytkowi

Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina zaprasza do udziału w wolontariackiej akcji porządkowania zabytkowego cmentarza prawosławnego w Werbkowicach.

 

Akcja ma na celu usunięcie zakrzaczeń i odsłonięcie kilkunastu zachowanych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. Prace są w założeniu wstępem do pełnej renowacji zachowanych zabytkowych nagrobków.

Zapewniamy podstawowe narzędzia, ale mile widziany jest też udział z własnym sprzętem takim jak siekiery, maczety, grabie i piły łańcuchowe (możliwość zwrotu kosztów paliwa do piły).

Akcja jest kontynuacją programu „Cmentarze pogranicza” w ramach której Towarzystwo dla Natury i Człowieka remontowało nagrobki na ok 40 zabytkowych cmentarzach. W okolicach Hrubieszowa były to cmentarze w Kosmowie, Czumowie, Husynnem, Małkowie i Prehoryłem.

Planowany czas akcji: 11.12 – godz. 11 – 15, 12.12 – godz. 9 – 15.

Istnieje możliwość włączenia się w dowolnym momencie, nawet na chwilę. Będzie też można odebrać drewno z wycinki na zasadach ustalonych wcześniej z organizatorem.

 

Osoby zainteresowane pomocą proszone są o wcześniejszy kontakt:

towarzystwo@ekolublin.pl lub

Krzysztof Gorczyca tel. 81/743-71-04

Mariusz Sawa, tel. 514449737

 

 

Na facebooku istnieje strona poświęcona cmentarzowi prawosławnemu w Werbkowicach, zawierająca zdjęcia współczesne, archiwalne plany, mapy i bieżące informacje o pracach porządkowych na cmentarzu: 

https://www.facebook.com/Cmentarz-prawos%C5%82awny-w-Werbkowicach-1731362123751939/

 

 

Fot. M. Sawa