18 lipca 2024

Dołhobyczów: Czytamy Tolkiena – WIDEO

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society) i po raz pierwszy zostało zorganizowane 25 marca 2003 roku. Tego dnia cały świat wspomina i czyta przynajmniej fragment jednej z powieści tego autora.

Reklamy

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie również postanowiło dołączyć do tej akcji i przeczytać fragmenty „Władcy Pierścieni”, autorstwa Johna Ronalda Reula Tolkiena.

Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Republice Południowej Afryki, zmarł natomiast 2 września 1973 roku w Wielkiej Brytanii. Był brytyjskim pisarzem i poliglotą, profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znał bardzo dużo języków, w tym: łacinę, grekę, duński, rosyjski i esperanto. Co ciekawe, język polski uznał za zbyt trudny.

Reklamy

Jako pierwszą napisał powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać. Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów, a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia, bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne i oryginalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie. Oprócz „Hobbita” Tolkien napisał jeszcze „Władcę Pierścieni”. Praca nad tą powieścią zajęła mu ponad 14 lat.

W tym miejscu serdecznie zapraszamy Państwa na wspólną wycieczkę do krainy magicznego Śródziemia. Fragmenty powieści J.R.R. Tolkiena, które usłyszycie, zostały zaprezentowane i nagrane przez młodzież należącą do kółka teatralnego działającego przy PCK i R w Dołhobyczowie, prowadzonego przez panią Annę Kurzyńską – Tyrkę. W związku z szalejącą pandemią koronawirusa, żeby zapewnić wszystkim jak najbezpieczniejsze warunki pracy, dziewczęta nagrały filmiki we własnych domach. My na naszych stronach prezentujemy efekty Ich pracy. Poszczególne fragmenty będą pokazywane przez najbliższe kilka dni. Jako pierwszy zobaczycie Państwo filmik nagrany przez Julię Steciuk. Gorąco zachęcamy do oglądania.

Reklamy


Nadal pozostajemy w świecie Tolkienowskich Hobbitów. Wczoraj Julia Steciuk wprowadziła Państwa w zakątki Tolkienowskiego Śródziemia, a teraz wspólnie z Magdaleną Kuźniarską – która przygotowała drugi fragment – będziemy zwiedzać jego zakątki i zgłębiać tajemnice. Serdecznie zapraszamy do oglądania.


A może by tak uciec do świata fantazji?…. Co Państwo na to? Taką wycieczkę umożliwi nam dzisiaj Karolina Basak, która nagrała filmik z kolejnym – trzecim już – fragmentem powieści Tolkiena pt. „Władca Pierścieni”. Zapraszamy do oglądania.


Dalej pozostajemy w magicznym Hobbitonie. Tym razem wspólnie z Malwiną Sochą będziemy kontynuować tę fantastyczną przygodę. Zapraszamy do oglądania.


(źródło: PCKiR Hrubieszów, wideo: facebook.com / Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji)


Zobacz też:

Dołhobyczów: Konkurs plastyczny „Wielkanoc w Plastyce” rozstrzygnięty – ZDJĘCIA

Dołhobyczów: Konkurs plastyczny „Wielkanoc w Plastyce” rozstrzygnięty – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie