Spotkanie z panią Izabelą Świeżawską-Płatkowską odbyło się 18 kwietnia 2017 r. w galerii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dołhobyczowie na tle wystawy fotograficznej „21 spojrzeń” Towarzystwa Fotograficznego Ziemi Hrubieszowskiej.
„Kochasz Ty dom, rodzinny dom.
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?”
Tak pisała w czasie niewoli narodowej w wierszu „Pieśń o domu” Maria Konopnicka. Czym jest dom? Czy to tylko cztery ściany mniej lub bardziej okazałe, czy raczej bliscy sobie ludzie, którzy zasiadają każdego dnia do stołu i potrafią ze sobą rozmawiać? Jest jeszcze jedno pojęcie domu – to dom – Ojczyzna. Dom, który łączy wszystkich Polaków. Jesteśmy dumni z bycia Polakami. Ale też każdy z nas nosi w sercu swoją małą Ojczyznę – dla obecnych na spotkaniu jest nią piękna i żyzna ziemia hrubieszowska, nasze miejsca urodzenia, miejsca, gdzie zbudowaliśmy swój dom! Wiersze pani Izabeli Płatkowskiej zebrane w II tomikach: „Tu gdzie serce czuje” oraz „Ręcznik Haftowany. Rozmowy” nijako zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad tym, czym jest dla każdego z nas nasza duża i ta mała Ojczyzna, ile jesteśmy w stanie dla niej uczynić.
Autorka w swoich utworach pokazuje ogromne przywiązanie do ojczystego kraju oraz nostalgię za utraconym domem i krajobrazem rodzinnego dziedzictwa. Nadbużańskie pola, śnieżne zimy i rozkwiecone wiosny są wyrazem tęsknoty za pozostawionym na zawsze rajem dzieciństwa – ziemią Hołubia nad Bugiem, bogatą, malowniczą i piękną. „Dzieciństwem było mi Hołubie Miejsce wyśnione, wymarzone Rymem i rytmem było lubię Twe łąki kwietne i zielone” I chociaż pani Izabela widziała piękne miejsca na ziemi, nic nie jest w stanie równać się z naszym polskim krajobrazem.
Drugi zbiorek wierszy – „Ręcznik haftowany. Rozmowy” to m.in. próba interpretacji trudnych relacji miedzy Polakami a naszymi sąsiadami z Ukrainy. W niezwykle subtelny a jednocześnie zrozumiały sposób wiersze te pokazują, jak ważna jest chęć zrozumienia drugiego człowieka bez względu na granice państwowe, poglądy polityczne, wyznanie czy miejsce zamieszkania.
Dialog i porozumienie to wciąż brakujące elementy w naszej współczesnej rzeczywistości.
Wzruszają wiersze skierowane do Boga, z prośbą o dary najprostsze a równocześnie tak bardzo potrzebne każdemu: cierpliwość, zrozumienie, pokora wobec ludzi i Boga, zgoda z samym sobą. Historia ludzkości wciąż się toczy, a człowiek – powtórzmy za autorką wierszy- wciąż szuka własnej Itaki, swego miejsca na Ziemi…
Spotkanie z panią Izabelą Świeżawską – Płatkowską odbyło się 18 kwietnia 2017r. w galerii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dołhobyczowie na tle wystawy fotograficznej „21 spojrzeń” Towarzystwa Fotograficznego Ziemi Hrubieszowskiej.
Na spotkanie przybyli: władze Gminy Dołhobyczów, Dyrekcja miejscowej szkoły, pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gołębia, członkinie Klubu Plastyka Amatora oraz mieszkańcy Gminy Dołhobyczów.
Korzenie pani Izabeli tkwią w Hołubiu (dzisiejsze Gołębie). Pożoga wojenna zmusiła rodzinę Świeżawskich do opuszczenia swoich włości i po krótkim pobycie u krewnych w Szczawnicy, zostali deportowani do Niemiec na przymusowe roboty. Jako repatriantkapani Izabela wróciła do kraju w 1959r. a swoje rodzinne strony (Gołębie, Kryłów, Dołhobyczów) zaczęła odwiedzać po 1989 roku.
Aby uświetnić spotkanie, przygotowano interpretację głosowąwybranych wierszy poetki. Każdy, kto zdecydował się na odczytanie utworu, w ich doborze kierował się sercem i próbą zrozumienia tego, co czuła autorka, pisząc je. Dużą radość sprawił również pani Izabeli występ zespołu śpiewaczegoz Gołębia.
Po części oficjalnej, w nieco luźniejszej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach pani Izabela chętnie odpowiadała na pytania zebranych. Atmosfera była niezwykle sympatyczna. Na zakończenie zrobiono sobie pamiątkową fotografię. To było naprawdę wzruszające i owocne spotkanie.
Autor tekstu: Maria Sender
Foto: Gminna Biblioteka Publiczna w Dołhobyczowie