5 listopada 2024

Dołhobyczów: W hołdzie dla Niepodległej…

11 listopada mieszkańcy gminy Dołhobyczów uczcili Narodowe Święto Niepodległości i 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklamy

 

„W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli,

Reklamy

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

Reklamy

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka

Pozostał Dniem Niepodległości”.

 

11 listopada spadła kolejna kartka z kalendarza historycznych dat naszego narodu. Napisane na niej było: Narodowe Święto Niepodległości.

Rok 2018 wyznacza datę szczególną – jest to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu czcimy pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Mimo, że Polski nie było na mapie świata, to ciągle żyła w pamięci i w sercach Polaków, którzy za swoją polskość byli prześladowani, więzieni i zabijani. Daleka była droga do dnia wolności. Długo, bo aż 123 lata szedł po nią polski żołnierz. Szedł przez morze krwi, przez rzeki łez, przez miliony westchnień i godziny nadziei. Doszedł, choć wielu poległo w drodze.

Mieszkańcy Dołhobyczowa również uczcili to ważne wydarzenie. Uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w miejscowym kościele przez ks. dziekana Krzysztofa Soliło oraz ks.prałata płk Andrzeja Puzona w asyście pocztów sztandarowych i ostatniego żołnierza z Kompanii Szturmowej AK na tym terenie Bronisława Wróblewskiego. Oprawę muzyczną liturgii uświetnił zespół „Lechici” z Hrubieszowa.

Po odprawionym nabożeństwie głos zabrał Wójt Gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnik mówiąc o krzywieniu patriotyzmu i dziękując wszystkim zgromadzonym za przybycie i świętowanie tak ważnego dla naszego narodu dnia.

Kolejnym punktem programu był przemarsz na cmentarz Hallerczyków, gdzie złożone są prochy żołnierzy Wojska Polskiego, Błękitnej Armii Hallera, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych formacji walczących, oraz byłych mieszkańców Dołhobyczowa – katolickich jak i prawosławnych walczących o niepodległą Polskę. W tej intencji modlili się ks. Dziekan Krzysztof Soliło, ks. mjr Jan Kot oraz ks. Mieczysław Filip.

Złożono również wieńce i zapalono znicze jako wyraz pamięci o tych, którzy wrócili nam wolność. Jej cenę obrazują krzyże tu na tym cmentarzu jak i rozsiane po całej Polsce i świecie.

Dalsza część uroczystości przebiegała w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Rozpoczęto ją od wręczania nagród dla uczestników Gminnego Konkursu Plastycznego dla dzieci z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.Nagrodzeni do: Ewa Koman, Wiktoria Grabias, Aleksandra Serafin, Milena Bielecka, Kornelia Płoszaj, Maria Czerwińska, Kamil Głuszczak, Oliwia Grabias, Dominik Kwiatkowski, Hubert Paduch, Maja Szczepańska, Weronika Kloc, Klaudia Mańkut, Patrycja Kwiatkowska, Karolina Guzik, Eliza Kwiatkowska, Sandra Sochańska, Samanta Gancarz, Patrycja Koman, Klaudia Guzik, Paulina Padejasek.

Dopełnieniem uroczystości był koncert w wykonaniu zespołów: „Na Granicy” z Placówki SG w Kryłowie i Hrubieszowie, „Lechitów” z Hrubieszowa, zespołów śpiewaczych z terenu gminy- „Pogranicze” z Przewodowa, „Kresowianki” z Żabcza, „Nadbużanki” z Gołębia, „Serenada” z Dołhobyczowa, „Wrzos” z Dołhobyczowa.

Zaprezentowane teksty montażu i melodie były hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę. Po koncercie wszyscy zebrani przyłączyli się do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych tak bliskich sercu każdego Polaka. Był i smutek, i powaga, zaduma i radość, wszak to święto radosne.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Dołhobyczów, Komendant Placówki SG w Dołhobyczowie, ks. Dziekan Krzysztof Soliło oraz Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie.

„Z głębi dziejów, z krain mrocznych puszcz odwiecznych, pól i stepów – nasz rodowód, nasz początek.

Hen od Piasta, Kraka, Lecha; długi łańcuch ludzkich istnień połączonych myślą prostą – żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską”.

 

źródło i fot.Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie