18 kwietnia 2024

Dołhobyczów: Wanda z Janem wianki puszczają po wodzie i wspólnie radzą o żniwnej pogodzie – ZDJĘCIA

W nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię świętego Jana Chrzciciela, przypada Noc Świętojańska, która przez ostanie lata była obchodzona w malowniczej miejscowości Gołębie na terenie Gminy Dołhobyczów.

Jednak pandemia coronavirusa uniemożliwiła celebrację tego wydarzenia.

Noc Świętojańska często bywa mylona z nocą Kupały. Stąd też obchodzi się ją w podobny sposób. Noc Świętojańska również związana jest z naturą, a przede wszystkim z ogniem.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów tej nocy jest palenie ognisk i skakanie przez nie. Skokite miały uchronić od bólu krzyża i nóg. Młodzi natomiast, skacząc przez ogniska wierzyli, że para, która to uczyni – połączy się ślubem.

Innym zwyczajem Nocy Świętojańskiej jest kąpiel w rzece lub jeziorze. Sądzono, że „zmywa ona całe nieszczęścia z poprzedniego roku i po niej wszystko nabiera lepszego obrotu”.

Dużą rolę podczas Nocy Świętojańskiej odgrywają kobiety, a przede wszystkim panny. Dziewczyny tańczą dookoła ogniska i skaczą przez ogień opasane zielem bylicy, co ma je chronić od bezpłodności oraz bóli krzyża i głowy w czasie żniw. Najważniejsze jest jednak tzw. puszczanie wianków na wodzie. To zwyczaj zaczerpnięty właśnie z Nocy Kupały.

Co oznacza ten obrzęd z wiankiem? Wierzono, że jeżeli wianek wyłowi ukochany chłopak to znak, że wkrótce połączą się ślubem. Wróżbą niepomyślną było utonięcie wianka.

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam kontynuować to wydarzenie i znów będziemy mogli się spotkać. Teraz możemy tylko powspominać. Tak wyglądały obchody Nocy Świętojańskiej w Gołębiu przed pandemią.

­

(info i fot. Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie)Zobacz też:

Zosin i Dołhobyczów od jutra otwarte dla podróżnych

Zosin i Dołhobyczów od jutra otwarte dla podróżnych


LubieHrubie na Instagramie