14 listopada 2024

Dożynki Gminne w Uchaniach

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy a także zadowolenie z pomyślnie zakończonych żniw i ogromna wdzięczność za udane zbiory.

Reklamy

 

Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają o trudnej pracy rolnika i randze tego zawodu, dzięki któremu na stoły w naszych domach trafia polski chleb. Od wieków wpisują się w tradycję ludową.

Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. My również dbamy aby ta staropolska tradycja nigdy nie zaginęła organizując każdego roku w naszej gminie dziękczynne Dożynki w podzięce rolnikom za udane zbiory.

Reklamy

Tradycyjnie, jak co roku, Dożynki w Gminie Uchanie rozpoczynają się od przemarszu korowodu dożynkowego na miejsce gdzie będą się odbywały uroczystości dożynkowe.

W tym roku ponownie święto plonów odbywa się na stadionie sportowym w Uchaniach. Korowód prowadziły pięknie ubrane w stroje ludowe dzieci uczęszczające na koła zainteresowań do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach.

Reklamy

Następnie w rytmie marsza prowadziła korowód Orkiestra Dęta z Uchań. Za nimi ustawiły się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji kombatanckich i szkół z terenu Gminy Uchanie.

Dalej szli starości dożynkowi niosąc piękny chleb wypieczony z tegorocznych plonów prowadząc jednocześnie delegacje z wieńcami dożynkowymi. Korowód dożynkowy zamykały władze gminy, zaproszeni goście, pracownicy urzędu gminy i mieszkańcy gminy.

Polową Dziękczynną Mszę Świętą w intencji rolników odprawił ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk proboszcz parafii Uchanie. W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Chleb z tegorocznych plonów podczas pieśni obrzędowej uroczyście przekazali starostowie dożynek Pani Beata Sulej-Kucharska i Pan Grzegorz Kucharski na ręce gospodarzy Gminy Uchanie Pani Marii Gumieniak Wójta Gminy Uchanie i Pana Janusza Tokarczuka Radnego Gminy Uchanie i sołtysa sołectwa Uchanie, ci natomiast przekazali go proboszczowi naszej parafii ks. kan. Kazimierzowi Stelmaszczukowi. Firma Handlowa „ARS” z Jarosławca Państwa Renaty i Artura Skrzypa, tradycyjnie upiekła przepiękny dożynkowy chleb.

 

Tegoroczne wieńce dożynkowe przygotowali:

Koło Gospodyń Wiejskich z Uchań,

Sołectwo Rozkoszówka, Sołectwo Drohiczany,

Wiejski Dom Kultury w Jarosławcu,

Koło Gospodyń Wiejskich Wola Uchańska,

Sołectwo Putnowice Górne.

Podczas Mszy Św. ks. kan. Kazimierz Stelmaszczuk w asyście ks. Stanisława Błaszczuka proboszcza parafii Teratyn, władz gminy i starostów dożynek poświęcił te przepięknie wykonane wieńce dożynkowe. Wspólnie również po zakończeniu Mszy Św. podzielili się chlebem z wszystkimi uczestnikami dożynek. Jak co roku również ogłaszany jest konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i najciekawszy stół dożynkowy. W tym roku przygotowanych zostało sześć wieńców dożynkowych i cztery stoły dożynkowe. Stoły Dożynkowe przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich Uchanie, Sołectwo Rozkoszówka, Koło Gospodyń Wiejskich Wola Uchańska, Wiejski Dom Kultury w Jarosławcu.

W kategorii na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” I miejsce otrzymały: KGW Uchanie i WDK Jarosławiec, II miejsce: KGW Wola Uchańska i Sołectwo Rozkoszówka, III miejsce: Sołectwo Drohiczany i Sołectwo Putnowice Górne.

W kategorii na „Najciekawszy stół dożynkowy” I miejsce otrzymało: KGW Uchanie, II miejsce: KGW Wola Uchańska i Sołectwo Rozkoszówka, III miejsce: WDK Jarosławiec.

Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, pamiątkowe podziękowania i dyplomy. Nagrody ufundowała Pani Maria Gumieniak Wójt Gminy Uchanie. Wystawę płodów rolnych, przygotował Pan Kamil Graf pracownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie. W godzinach popołudniowych odwiedziła nas Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Hrubieszowie, obejrzeć można było sprzęt wykorzystywany przy akcjach ratunkowo – gaśniczych.

W części artystycznej dożynek wystąpiły grupy i amatorskie zespoły artystyczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach. Były to dziecięce grupy taneczne: Biedroneczki, Fantastic, Love, Żabki, Chocolate prowadzone przez Panią Elżbietę Szumiło. Młodzieżowa grupa wokalna „Zawsze Razem” prowadzona przez Pana Krzysztofa Jasiuka. Zepół Ludowy „Staszicowiacy” i zespół wokalno – instrumentalny „Zorza” których instruktorem jest Pan Paweł Bobel. W krótkiej scence satyrycznej wystąpił Pan Lech Puchowski członek zespołu Ludowego Staszicowiacy. Wystąpiły również solistki Dominika Szumiło i Klaudia Guluk.

Na tradycyjnych dożynkach nie może zabraknąć pięknego folkloru polskiego, skocznej muzyki i tańca ludowego. Na zaproszenie Dyrektora GOK Pani Agnieszki Włodarczyk a przede wszystkim dzięki uprzejmości Pani Grażyny Temporowicz mieliśmy niebywałą okazję wysłuchać i obejrzeć występ „Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej”. Na ludowo i do tańca zagrała kapela „Kwinte-sekcja Band” z Uchań, na rockowo zaś z nieśmiertelnymi przebojami „IRY”, „Dżemu” czy „Perfectu” zespół „Kwadrans” również z Uchań. Niezwykle miłym punktem programu był występ uroczego trio pn. „Gdzie diabeł nie może” z Zamościa. W swoim repertuarze zespól ma cztery programy tematyczne dotyczące szczególnie relacji damsko-męskich z przymrużeniem oka. „Męski punkt widzenia” tak nazywa się najnowszy program w którym usłyszeć mogliśmy wiele piosenek znanych i lubianych przez wszystkich m.in: „Zakochani są wśród nas”, „Całuj mnie”, „Zawsze z tobą chciałbym być” czy takie hity jak „Ona tańczy dla mnie” czy „Aleksandra”. Każdy program to nie tylko piosenki ale także słowo łączące wszystkie utwory w jedną historię, oraz układy choreograficzne.

Dożynkową zabawę pod gwiazdami poprowadziły w kooperacji dwa zespoły ORION i KOMBAT z Uchań, które zajęły się również nagłośnieniem i realizacją dźwięku części oficjalnej i rozrywkowej tegorocznych dożynek.

Poczęstunek dla gości zaproszonych przygotowały niezastąpione panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich w Uchaniach oraz mieszkanki i mieszkańcy Uchań. Bufety gastronomiczne i urządzenia rekreacyjne dla dzieci wystawiał Pan Paweł Klasura „Świat Rozrywki” z Żółtaniec Kolonii.

Zabezpieczeniem medycznym Prywatny Transport Medyczny Pan Hapoński Jarosław z Hrubieszowa. Nad bezpieczeństwem podczas zabawy tanecznej czuwała firma BSI z Zamościa.

Konferansjerka i prowadzenie imprezy dożynkowej Pani Anna Wróblewska instruktorka plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach. Foto, video, media: Dariusz Daszuk.

Sponsorami tegorocznych obchodów dożynkowych byli:

– Pani Maria Gumieniak – Wójt Gminy Uchanie,

– Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie

– Pan Wiesław Leszyński – właściciel firmy LEW -POL z Dołhobyczowa,

– Państwa Renata i Artur Skrzypa właściciele Firmy Produkcyjno-Handlowej „ARS” z Jarosławca , – Pan Ryszard Kotowski właściciel firmy „Fagromatex” z Jarosławca,

– Pani Monika Daszuk, właścicielka Firmy Brukarskiej w Uchaniach,

– Pan Robert Tadla, właściciel Firmy Rotex z Teratyna,

– Pani Marta i Leszek Lesiuk – Właściciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowego oraz Solarium w Uchaniach,

– Pani Agnieszka Kaczanowska – Rumcajs Usługi Przewoźnicze Hrubieszów,

– Pan Marek Grzesiak, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Marex z Uchań,

– Pani Zofia Sękowska, właścicielka Sklepu Spożywczo-przemysłowego w Uchaniach,

– Pan Andrzej Oleksiak – Właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego w Uchaniach ,

– Pan Antoni Janeczek – Właściciel Sklepu Wielobranżowego w Uchaniach,

 

tekst i fot. UG Uchanie