22 stycznia 2025

Dzieci z Czerniczyna na wycieczce w Lublinie i w Kozłówce

21 września odbyła się wycieczka do Zamku Królewskiego i Teatru w Lublinie oraz do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, zorganizowana przez Kółko Rolnicze w Czerniczynie.

Reklamy

 

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Kultura wysoka? Już wiem czym jest!” finansowanego przez Fundację PZU, realizowanego we współpracy ze Świetlicą wiejską i Biblioteką Publiczną w Czerniczynie.

Uczestnicy w pierwszej kolejności udali się do  Zamku Królewskiego w Lublinie gdzie wzięli udział w „Lekcji muzealnej”. Lekcja ta obejmowała zwiedzanie wieży zamkowej – cennego zabytku sztuki romańskiej, jednej z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie, która powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna (donżon). Na szczycie wieży na dzieci i młodzież czekała nie lada atrakcja gdyż znajduje się tam taras widokowy, z którego rozpościera się, zapierający dech, widok na cały Lublin. Zrobiło to na wszystkich ogromne wrażenie.

Reklamy

W dalszej części oglądali Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową.  Jest to jeden z  najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest to miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu.  We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie. Kolejnym punktem wycieczki był udział w sztuce teatralnej pt ” Zły Pan”  wystawianej w Teatrze im. H.CH. Andersena. Sztuka  została wystawiona wg. książki Gro Dahle, w której chyba po raz pierwszy w literaturze dla dzieci tak mocno i dokładnie opisano sytuację rodziny obciążonej problemem agresji.

Po teatrze nadeszła pora na ostatni punkt wycieczki – Pałac Zamoyskich w Kozłówce, oddalony od Lublina o 35 km. Na miejscu już w trakcie przekraczania bramy pałacowej, ogromne wrażenie na wszystkich zrobił rząd przyciętych bukszpanów i symetrycznie ułożonych klombów kwiatowych oraz zegar słoneczny wykonany z marmuru. To wszystko na tle Pałacu wyglądało niesamowicie pięknie i majestatycznie. Wnętrze Pałacu, które zachowało autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku, również zachwycało.

Reklamy

Pełni wrażeń i w znakomitych nastrojach wszyscy wrócili do Czerniczyna dopiero wieczorem. 

Więcej zdjęć zobaczyć będzie można już w październiku w  Świetlicy w Czerniczynie, gdzie w ramach projektu powstanie galeria z fotorelacją z wycieczki. Autorami tych zdjęć będą uczestnicy projektu, którzy w czasie wycieczki wcielili się w rolę  fotoreporterów.

 

Wioleta Czerniak