30 maja 2024

Dzień Kobiet w Uchaniach

Międzynarodowy Dzień Kobiet, jak co roku hucznie świętowany jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach, co oczywiście widać na załączonej galerii zdjęć. Aby przejść do prezentacji naszych artystów przypomnieć należy skąd wzięło się to święto w naszym kalendarzu.

Coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 r., a więc 105 lata temu. Ruchy robotnicze w Europie oraz Ameryce Północnej stanowią korzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pierwszy raz święto obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć rozpowszechnianiu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniu praw kobiet (w tym również wyborczych). Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, mimo że nie wszędzie obchodzony jest 8 marca, np. w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia. W Polsce Dzień Kobiet stał się szczególnie popularny w czasach PRL. Tak wtedy, jak i dziś jest to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami oraz innymi podarunkami.

Dobra muzyka, dobry humor i wspaniały klimat towarzyszyły nam podczas uroczystości związanych z organizowanym Dniem Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach.

Trzej dobosze, w których wcieliły się najmłodsze członkinie koła teatralmego oficjalnie rozpoczęły program artystyczny i uroczyste obchody święta kobiet w naszym ośrodku.

O dobry humor zadbał jak zawsze niezawodny Kabaret „Luss” w skład którego wchodzą pracownicy GOK oraz członkowie zespołu „Nadzieja” i klubu seniora „Wrzos”. Przedstawili kilka satyrycznych scenek z życia kobiet m.in.”Adam i Ewa”, „Za trzy kozy i sto jajek”, „Powrót Odysa”, „Jagienka i orzechy”, „Indianie”, „Urząd stanu cywilnego” i „Jezioro łabędzie”.

Widownia jak zwykle dopisała co było widać po braku wolnych miejsc siedzących na widowni a przede wszystkim bardzo głośnych brawach dla występujących artystów. Jak co roku sala widowiskowa zapełniona po same brzegi.

Swoje życzenia przekazała wszystkim kobietom za pośrednictwem własnej muzyki Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Uchaniach pod dyrekcją Pana Jana Rybczyńskiego. Ponadto, młoda saksofonistka Justyna Bucior zaśpiewała piosenkę „Zabierz kobietę do Rabki na bal” do muzyki granej przez Orkiestrę. Co wyszło naprawdę ciekawie.

Miło nam było również gościć na naszej uroczystości grupę wokalno-instrumentalną „CYKADY” z Wólki Okopskiej, która działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki Dorohusku. Zespół śpiewa wyłącznie z kapelą, która jak sam kierownik grupy Pan Anatol Obuch twierdzi „zawsze gra bez dodatkowych instrumentów wspomaganych elektrycznie poza mikrofonami oczywiście” co słychać było podczas koncertu na żywo i co przyjęte zostało z wielkim entuzjazmem przez zgromadzonych słuchaczy i nagrodzone oczywiście gromkimi brawami. Świetnie zaśpiewali i zagrali kilka piosenek ludowych zgodnych z tematyką obchodzonego święta w tym również pieśni w języku Ukraińskim, których jak twierdzą mają w swoim repertuarze całkiem sporo.

Gościliśmy również naszych sąsiadów z gminy Wojsławice czyli dwie młode artystki tworzące duet wokalny „Dwie Karoliny”, Karolinę Sitarz i Karolinę Szpunar.

Kwiaty ufundował i wszystkim Paniom na sali wręczał wicestarosta hrubieszowski Pan Leszek Czerwonka z asystą Pana Pawła Kłosińskiego – inspektora ds. Kultury w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie.

Oficjalne życzenia dla wszystkich Pań złożył sekretarz urzędu gminy w Uchaniach Pan Ryszard Król a Pani wójt Maria Gumieniak ufundowała cały kosz cukierków dla przybyłej publiczności, które rozdawali Panowie radni i jednocześnie członkowie zespołu „Nadzieja” Pan Wacław Załuski i Pan Krzysztof Wrzyszcz.

Zabawną piosenkę satyryczną, parodiującą postać Conchity Wurst zaprezentowała najmłodsza artystka występująca na scenie Ola Wilkos przy asyście konferansjera i drugiego głosu Kamila Wilkosa.

Atrakcją dla widzów a w szczególności dla rodziców był występ dzieci z dziecięcej grupy tanecznej „Twister” działającej w naszym ośrodku, przedstawili oni układy taneczne do muzyki „Roar”, „Black Window” i „Tu me Quemas” a do występów przygotowała je Pani Ewa Wlizło.

Wystąpiły również na tą okoliczność nasze rodzime zespoły śpiewacze, zespół wokalno-instrumentalny „Nadzieja” i Zespół Ludowy „Staszicowiacy” z Jarosławca, które przygotowywał do występów instruktor Pan Stanisław Wojczuk.

Dekorację sceny robiącą jak zwykle wrażenie wykonała Ania Wróblewska, pracownik gok, instruktorka prowadząca kółko plastyczne dla dzieci. Ania zaśpiewała ponad to kilka piosenek dla kobiet o kobietach. Konferansjerem i narratorem prowadzącym cały program artystyczny była Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach Pani Anna Król.

Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Puchowskich i Państwa Guluków, którzy pomimo własnych prywatnych obowiązków i zajęć chętnie uczestniczą wraz ze swoimi rodzinami w życiu kulturalnym naszej gminy, których już niejednokrotnie mogliśmy oglądać w przedstawieniach na scenie naszego ośrodka. Wspaniała zabawa i niezapomniany dzień utrwalony oczywiście na fotografiach i video, które pojawi się wkrótce na naszym kanale youtube.

Program artystyczny był dość długi ale to wszystko dzięki temu, że było tak dużo chętnych artystów do przedstawienia swoich umiejętności na scenie oraz uświetnienia dobrym humorem i muzyką wyjątkowego dnia jakim jest Dzień Kobiet.

Życzymy wszystkim paniom samych pogodnych dni, uśmiechu na co dzień, zdrowia, szczęścia, bogatych mężów (albo kochanków ;)) a przede wszystkim tego, aby wszyscy Panowie traktowali Was drogie Panie jak stuprocentowe kobiety przez cały rok, a nie tylko w dniu waszego święta.

Do zobaczenia za rok w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach na przedstawieniu zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 

 

źródło i fot. GOK Uchanie