25 maja 2024

Elżbieta Janicka z Gródka laureatką nagrody w konkursie Wzorowy Plantator

Elżbieta Janicka, która prowadzi wraz z mężem Mateuszem 50-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Gródek, została laureatką konkursu Wzorowy Plantator.

W czerwcu 2020 roku wręczono nagrody w piątej edycji konkursu Wzorowy Plantator. Służba Surowcowa Krajowej Spółki Cukrowej co roku w każdej cukrowni KSC wybiera Plantatora, który otrzymuje wyróżnienie za osiągane wyniki w uprawie buraków cukrowych,  innowacyjność i propagowanie nowych technologii oraz wzorową współpracę z Krajową Spółką Cukrową.

W tym roku z powodu pandemii uroczystość nie mogła odbyć się tradycyjnie podczas Dnia Pola Krajowej Spółki Cukrowej. W tej sytuacji Członek Zarządu KSC Janusz Stachowiak oraz kierownictwo poszczególnych oddziałów i związków plantatorów wręczyli nagrody w cukrowniach KSC.

– Wszystkim Wzorowym Plantatorom gratuluję wyjątkowych osiągnięć w uprawie buraka cukrowego. Pomimo licznych wyzwań w tej działalności pokazaliście Państwo swoją zaradność, doświadczenie oraz skuteczność w codziennej, wymagającej i ciężkiej pracy.

Krajowa Spółka Cukrowa zawsze stara się być blisko plantatorów i szukać rozwiązań problemów z którymi się zmagają. Dotychczasowa współpraca z Plantatorami buraka cukrowego przebiegała doskonale i liczymy, że to wyróżnienie – „Wzorowy Plantator” będzie honorowym podsumowaniem Państwa pracy przy uprawie buraka cukrowego, ale także będzie nadal rozwijać drzemiący we wszystkichPlantatorach ogromny potencjał.

Serdecznie dziękuję za sumienne wywiązywanie się z umowy kontraktacyjnej oraz życzę, aby ten sezon zakończył się dla Państwa z jeszcze lepszym wynikiem.– podsumował Janusz Stachowiak Członek Zarządu KSC.

Coroczny „Wzorowy Plantator” to konkurs zainicjowany przez pana Janusza Stachowiaka, Członka Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, nadzorującego obszar surowcowy.

***

CUKROWNIA WERBKOWICE

Pani Elżbieta Janicka prowadzi wraz z mężem Mateuszem 50-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Gródek w powiecie hrubieszowskim. Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bug, gdzie dominują tzw. Hrubieszowskie pszenno-buraczane czarnoziemy, dlatego państwo Janiccy nieprzerwanie od 30 lat uprawiają buraki cukrowe, które stanowią 20% udziału w strukturze zasiewów. Uzyskiwane przez nich plony przewyższające 70 t/ha, przy polaryzacji 17%, są stabilne niezależnie od warunków pogodowych. Do pozostałych roślin uprawianych przez gospodarzy należą pszenica, rzepak, kukurydza i fasola. Zarówno pani Elżbieta, jak i jej mąż są otwarci na wszelkiego rodzaju nowości, które wykorzystują w praktyce w swoim gospodarstwie i bardzo chętnie współpracują ze służbami surowcowymi Cukrowni Werbkowice.

***

CUKROWNIA KRASNYSTAW

Pan Rafał Bogacz jest Plantatorem buraków cukrowych przy Cukrowni Krasnystaw. Ma 40 lat, mieszka w Niedrzwicy Kościelnej w powiecie lubelskim.Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 2004 roku prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne, które przekazali mu jego rodzice. W chwili obecnej powierzchnia gospodarstwa wynosi 200 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną. Podstawową uprawą w gospodarstwie od wielu lat jest burak cukrowy, którego powierzchnia zasiewu w bieżącym roku wynosi 45 ha. Ponadto uprawiana jest pszenica i rzepak. Gospodarstwo wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt do uprawy buraków, który wykorzystywany jest dodatkowo do świadczenia usług w zakresie siewu i zbioru buraków.Pan Rafał Bogacz uprawia i produkuje buraki cukrowe o wysokich parametrach jakościowych, osiągając przy tym plony na poziomie ponad 70 t z ha, przy średniej zawartości cukru 18%.


info i fot. KSC