2 listopada 2024

Flora i fauna za Cukrownią Werbkowice [ZDJĘCIA]

11 sierpnia 2024 roku, w słoneczne i bardzo wietrzne przedpołudnie, odwiedziliśmy z Maćkiem, bardzo zadbane a zarazem piękne w swojej prostocie rozlewisko i przecudnej urody zielone tereny, okalające wodne odstojniki Cukrowni Werbkowice.

Reklamy

Naszym głównym celem było obserwowanie i policzenie z rozstawionych lornet, jak najwięcej różnych gatunków ptaków.

Zastał nas nie tylko piękny widok, ale też bardzo ciekawe i niespotykane doznania, od otaczającej nas przyrody.

Reklamy

Kiedy tylko podjechaliśmy blisko brzegu rozlewiska, matka ptaszków o nazwie rybitwa, bardzo na nas krzyczała bo broniła gniazda, swoich piskląt. Natychmiast opuściliśmy to miejsce, żeby nie zakłócać spokoju ptasiej rodzince.

Bardzo silny wiatr sprawiał, że rozlewisko wyglądało niczym wzburzone morze. Głośno szumiały trzciny a woda rozbijała się szybko o brzegi odstojników wodnych. Jaskółki brzegówki i dymówki rubasznie fruwały, raptownie zniżając i podwyższając swój swawolny lot. Natomiast fotogeniczne mewy śmieszki, delektowały się swoim lotem, wykonując taneczne piruety.

Reklamy

Czytaj: Hrubieszów: Wakacyjny konkurs rozstrzygnięty! [ZDJĘCIA]

Długo szukaliśmy przez oko lornety białych niemych łabędzi, aż tu nagle zza wysokich trzcin wypłynęła mama i 5 młodych łabędziątek. Dwie przepiękne białe czaple, jak dworskie damy brylowały w towarzystwie innych ptaków. Wszystko się nam podobało w tym zielonym raju w Werbkowicach.

Na skarpie pięknie kwitła nawłoć kanadyjska, kwiaty żółtego wrotycza, rozweselały oko swoim pięknym kolorem słońca. Dojrzewały też na skarpie owoce jesieni, dzika róża już nabiera koloru czerwieni, owoce jeżyny też dojrzewają i owoce dzikiej złamanej jabłonki, kusiły dorodnymi jabłuszkami.
Białe kwiaty powójki miłośnie splątały się z pokrzywą.

Niecodzienną frajdę zrobiły nam obserwowane z lornety czajki, szpaki, bataliony, biegus zmienny, rybitwy i brodziec krzykliwy, kiedy to siedziały razem na ściernisku i zerwały się wszystkie jednocześnie do wspólnego lotu. Przy samej słodkiej fabryce, buraczane pole „sygnalizowało” nam, że tu jest jego najlepsze miejsce na ziemi, bo nikt inny nie ma bliżej do cukrowni.

Niespodzianką wodnych skarbów okazała się fotografia pięknej ważki, zielonej żabki, rzadko spotykanej muchy z bzykowatych i przepiękny czerwony motylek.

Zobacz: Samochodowy „klon” na granicy w Dołhobyczowie

11 sierpnia 2024 roku udało się nam zaobserwować i sfotografować za Cukrownią Werbkowice, następujące ptaki:

1. Łabędź niemy 2 (dorosłe) 5 (młode)

2. Krzyżówka 200

3. Czernica 1

4. Głowienka 3

5. Gągoł 1

6. Perkoz dwuczuby 2

7. Zausznik 11

8. Perkozek 104

9. Czapla biała 2

10. Bocian biały 2

11. Błotniak stawowy 2

12. Łyska 71

13. Czajka 169

14. Łęczak 8

15. Brodziec piskliwy 9

16. Biegus zmienny 5

17. Batalion 15

18. Śmieszka 2

19. Rybitwa rzeczna 2 dorosłe i 2 pisklęta

20. Brzegówka 200

21. Dymówka 50

22. Rokitniczka 2

23. Sroka 2

Przeczytaj: Królestwo flory i fauny za Cukrownią Werbkowice

Obserwacje zostały dodane do Kartoteki Awifauny Lubelszczyzny. Zachęcam do obejrzenia zdjęć – dokumentują one to, co udało się nam zobaczyć. Zdjęcia w iście mistrzowskim stylu wykonał Maciej Wasilewski.

Danuta Muzyczka

Zobacz też:

Hrubieszów: Tyle osób odeszło na zawsze w 2023 roku

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info: Danuta Muzyczka, fot. Maciej Wasilewski