22 listopada 2024

Funkcjonariusze w Moroczynie [ZDJĘCIA]

W dniu 2 sierpnia, korzystając z zaproszenia Sołectwa Moroczyn, przedstawiciele tutejszej jednostki penitencjarnej mieli okazję spotkania z dziećmi w wieku szkolnym w ramach projektu „Wschodnia Strona Animacji”.

Reklamy

Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej wśród mieszkańców gminy Hrubieszów w zakresie uczestnictwa w życiu społeczno – kulturalnym i realizacji oddolnych inicjatyw lokalnych.

W ramach programu poszukiwane są niestandardowych i autorskie pomysły na inicjatywy kulturalne. Jest to już trzecia edycja projektu pod nazwą „Wschodnia Strona Animacji”.

Reklamy

– W ramach zajęć mieliśmy okazję zapoznać najmłodszych z zadaniami, jakie na co dzień wykonuje Służba Więzienna oraz jej rolą w kwestii zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda praca funkcjonariusza oraz poznać podstawowe informacje dotyczące Zakładu Karnego w Hrubieszowie, jako jednostki penitencjarnej położonej najbliżej ich domów rodzinnych – informuje ppor. Damian Fedziuryna z Zakładu Karnego w Hrubieszowie.

– Ponadto, w czasie zajęć prezentowaliśmy środki ochrony i elementy uzbrojenia wykorzystywane w czasie wykonywania codziennych obowiązków.

Reklamy

Odbył się również pokaz z wykorzystaniem psa specjalnego Nygusa, który jak zwykle cieszył się największym zainteresowaniem najmłodszych. Uczestnicy bardzo mocno zaangażowali się w prowadzoną prelekcję, chętnie zadając pytania i chociaż niektóre były zaskakujące, to starano się odpowiadać na nie w sposób możliwie wyczerpujący i zaspokajający ich ciekawość.

Zajęcia wykorzystano ponadto jako możliwość wskazania młodym uczestnikom negatywnych konsekwencji nieprzestrzegania obowiązujących norm prawnych oraz ostrzeżenia przed podejmowaniem aktywności mogącej skutkować problemami z wymiarem sprawiedliwości.

Najmłodszych zapoznano również z podstawowymi zasadami odpowiedzialności karnej oraz funkcjami prawa karnego. Ponadto, korzystając z własnego doświadczenia, funkcjonariusze starali się ukierunkować młodzież na akceptowalne społecznie sposoby rozwiązywania sporów i konfliktów, wskazując że konieczne jest okazanie zaufania rodzicom i pedagogom, którzy w razie zgłoszenia im problemów na pewno podejmą stosowne działania.

Realizacja takiej inicjatywy jest świetną okazją do zwiększenia świadomości w przedmiocie zadań wykonywanych przez Służbę Więzienną oraz ma pozytywny wpływ na wizerunek naszej formacji w strukturach społeczności lokalnej – dodaje ppor. Damian Fedziuryna.

Zobacz też:

Przysięga na hrubieszowskim Rynku [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



źródło i fot. ZK w Hrubieszowie / ppor. Damian Fedziuryna