30 maja 2024

Gmina Hrubieszów: Ruszyły warsztaty z makramy

Węzeł tkacki, połówkowy, zwykły, czy spiralny nie są już obce uczestnikom warsztatów z makramy. W dniu 8 stycznia 2014 r. Stowarzyszenie Kobiet Gminy Hrubieszów – Polskie Kwiaty rozpoczęło realizację pierwszych warsztatów z makramy w ramach projektu „Artystyczna Galeria – pielęgnowanie lokalnej twórczości mieszkańców Gminy Hrubieszów”, który realizuje w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

Makrama to jedna z najstarszych sztuk wiązania sznurków. Znana już była w starożytności. Sploty wykonuje się ręcznie bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Za pomocą tej techniki można wyplatać wiele użytkowych przedmiotów, np makaty ścienne, kwietniki, naszyjniki, torebki czy plecaki. Przedmioty te najlepiej wyplatać nićmi lnianymi, konopnymi, jedwabnymi, sizalowymi lub innymi. Prawdziwy renesans przeżywają obecnie bransoletki przyjaźni zwane kiedyś meksykankami, które są przykładem łączenia różnego rodzaju nici z koralikami.

Podczas warsztatów uczestnicy nabywają i poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie wykonywania splotów mak ramowych. Warsztaty makramy umożliwią zdobycie umiejętności wiązania prostych węzełków dzięki którym można wyczarować własną oryginalna biżuterię w postaci bransoletek, naszyjników itp.


Zdjęcia:

http://www.gok-wolajowice.pl/index.php?numer=318


źródło i fot. GOK Hrubieszów z/s w Wołajowicach

 

Projekt „Artystyczna Galeria – pielęgnowanie lokalnej twórczości mieszkańców Gminy Hrubieszów” realizowany jest w ramach projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.