Gmina Hrubieszów zajęła 10 miejsce wśród najszybciej rozwijających się gmin województwa lubelskiego. Wyprzedza gminy powiatu hrubieszowskiego, ale także takie miasta jak Zamość, Chełm czy Lublin. Jakby tego było mało, zajmuje również bardzo dobrą pozycję wśród gmin w kraju – Gmina Hrubieszów rozwija się szybciej niż Warszawa, Kraków czy Poznań.
Takich informacji dostarcza raport opracowany i opublikowany przez ogólnopolską firmę Curulis, podsumowujący ostatnią kadencję samorządu 2010-2014. Raportem zostały objęte wszystkie gminy w Polsce, a jest ich 2479 (według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.), stąd miejsce 119 Gminy Hrubieszów w kraju uznać należy za wysokie.
W raporcie, który dostępny jest pod adresem:
http://www.curulis.pl/img/download/20140724_raport_v16.pdf
oceniano kondycję finansową gmin, a także ich pozycję gospodarczą, infrastrukturalną i społeczną. Zamierzeniem zespołu badawczego było ujęcie zmian jakie nastąpiły w ostatniej kadencji władz lokalnych, a nie ocena stanu posiadania (często niezależnego od poczynań tych władz). W wyniku tego powstał ogólnopolski ranking gmin, udostępniony pod adresem:
http://www.curulis.pl/img/download/20140807_ranking_v14.pdf.
Nie jest to jedyny ranking wysoko oceniający Gminę Hrubieszów. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne „Ponadregionalnej Strategii Rozwoju i Współpracy Pierścieniowych Gmin Polski Wschodniej na lata 2014-2020”, opracowanej przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego. Strategia została opracowana w ramach projektu partnerskiego „Rozwój i współpraca pierścieniowych gmin Polski Wschodniej” gmin: Ełk, Hrubieszów, Sanok, Suwałki i Zamość, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Oprócz pięciu gmin uczestniczących w projekcie, badaniem na potrzeby strategii objęto wszystkie gminy sąsiadujące z nimi, co dało łącznie 54 jednostki samorządu. Z prezentacji porównania diagnozy tych gmin wynika, że Gmina Hrubieszów wyróżnia się zwłaszcza pod względem obsługi długu publicznego na 1 mieszkańca, co oznacza, że jest „najtańszą” jednostką samorządu,
a także pod względem:
– wyposażenia szkół w komputery z dostępem do internetu,
– liczby świetlic dostępnych dla mieszkańców,
– posiadania opracowanego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy.
źródło: UG Hrubieszów