22 stycznia 2025

Gmina Mircze: Dożynki Gminno-Parafialne w Starej Wsi

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie rozpoczęły się od ustawienia korowodu przy świetlicy wiejskiej w Starej Wsi i przemarszu na plac przy kościele, gdzie została odprawiona dziękczynna Msza Polowa za zakończone zbiory.

Reklamy

 

Nabożeństwo odprawili księża Jerzy Truś – Proboszcz Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nabrożu, Michał Kruk – Wikary z Nabroża, Robert Czwartkowski – Proboszcz Parafii p.w. Świętego Stanisława Biskupa w Wiszniowie oraz ks. kanclerz dr Michał Maciołek, który skierował Słowo Boże do uczestników mszy. We Mszy Świętej uczestniczył także Proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie Jan Kot.

Nabożeństwo rozpoczęło się przekazaniem chleba dożynkowego przez starostów dożynek Sylwię Sokołowską ze Starej Wsi i Jacka Piwińskiego z Mołożowa na ręce Wójta Gminy Mircze – Marty Małyszek i ks. proboszcza parafii Nabróż, którym wspólnie po zakończonej mszy dzielili się z uczestnikami dożynek.

Reklamy

Po nabożeństwie przybyłych powitała i przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Marta Małyszek.

Następnie, korowód dożynkowy, który prowadziła Kapela Mirecka przeszedł na plac przy świetlicy, gdzie rozpoczęła się część artystyczna recytacją wierszyków dożynkowych przez dzieci ze Starej Wsi. Następnie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu: zespół „K 4”, „Szychowianki”, „Arabeska” i „Kapela Mirecka”. W dalszej części bawiła uczestników dożynek kapela „Alternatywy 5” z Łopiennika Górnego.

Reklamy

Dla młodszej publiki koncert wykonał zespół „Energy Girls” z Hrubieszowa. Gwiazdą wieczoru był zespół ABBA-SHOW ze Szczecina. Do późnych godzin nocnych, uczestników dożynek muzyką taneczną bawił zespół „Pryzmat” z Zamościa, który oprawił technicznie i muzycznie całość uroczystości dożynkowych.

Jak co roku, wyłoniono najpiękniejsze wieńce spośród 15 zgłoszonych przez poszczególne sołectwa z terenu Gminy Mircze. Zgłoszono wieńce z miejscowości: Miętkie, Tuczapy, Stara Wieś, Mircze, Modryń Wieś, Modryń Kolonia, Borsuk,Modryniec Wschodni, Modryniec Zachodni, Smoligów, Marysin, Wiszniów, Mołożów, Radostów, Szychowice.

Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach przez komisję w składzie: Anna Wiśniewska, Jolanta Głowacz i Czesława Woźniak.

 

WIENIEC TRADYCYJNY:

I miejsce – Sołectwo Borsuk

II miejsce – KGW Miętkie

III miejsce – KGW Tuczapy

oraz wyróżnienie – KGW Modryń Kolonia

 

WIENIEC WSPÓŁCZESNY:

I miejsce – Sołectwo Stara Wieś

II miejsce – Sołectwo Smoligów

III miejsce – KGW Mircze

oraz wyróżnienie – Sołectwo Radostów

 

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe przyznane przez Wójta Gminy Mircze.

Zdaniem wszystkich uczestników dożynek najpiękniejszy był wieniec Sołectwa Stara Wieś, który otrzymał „Nagrodę Publiczności” w drodze głosowania. Nagrodę Publiczności ufundowała i wręczyła właścicielka „Delikatesów Centrum” w Mirczu Maria Kostrubiec, której bardzo serdecznie dziękujemy.

Sponsorami Dożynek Gminno – Parafialnych w Starej Wsi byli:

Irena i Ryszard Furlepowie, Magdalena i Janusz Mielniczukowie, Alicja i Czesław Kierepkowie, „MAX- PLON” Wąsiel Spółka Jawna z Mircza, Jan Kuś „Zajazd Dworek” z Mircza, Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie, Maria Kostrubiec „Delikatesy Centrum” z Mircza, Jarosław Piwiński Sklep „Lawiatan” z Mircza, Patryk Cyc – SKY EVENT z Zubowic, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe.

Głównym organizatorem Dożynek Gminno – Parafialnych w Mirczu był Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu i Wójt Gminy Mircze, a współorganizatorami: Koło Gospodyń Wiejskich, Radny, Sołtys i Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Wsi.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom sołectwa Stara Wieś za ogromny wkład pracy oraz wysiłek włożony w przygotowanie i organizację tegorocznych dożynek. Ponadto dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym różnych instytucji oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Święta Plonów.

 

(tekst i fot. GOK Mircze)