23 grudnia 2024

KGW z powiatu hrubieszowskiego nagrodzone! [ZDJĘCIA]

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu hrubieszowskiego zostały nagrodzone na festiwalu kulinarnym pod nazwą Roztoczańska Kraina Tradycyjnego Smaku.

Reklamy

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość byli organizatorami wydarzenia pn. Roztoczańska Kraina Tradycyjnego Smaku, które odbyło się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Odbyło się ono w formie festynu promującego tradycyjną kuchnię regionalną. Do udziału zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Zamojszczyzny oraz regionalni wytwórcy produktów spożywczych i artyści. Imprezie towarzyszył jarmark z lokalnymi produktami oraz specjałami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, które można było degustować. Dzięki możliwości wystawienia własnych stanowisk Koła i lokalni twórcy zyskali dodatkową możliwość promowania swojej działalności.

Do udziału w Roztoczańskiej Krainie Tradycyjnego Smaku zgłosiły się m.in.: KGW Turzyniec, KGW Bortatycze, KGW Michalów, KGW Polany, KGW Bełżec II, KGW „Orliki Wilków”, KGW Podhorce „Odlotowe Agentki”, KGW Bogucice, KGW Obrocz. Swoje stoisko z naturalnymi produktami, m.in. miodem, wystawili lokalni wytwórcy. Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było m.in. propagowanie polskiej tradycji ludowej, bogactwa kulturowego regionu, zwłaszcza naszej tradycyjnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Reklamy

­

Imprezie towarzyszyły bezpłatne porady i konsultacje z dietetykiem, które uczyły jak w prosty i łatwo dostępny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze.

Reklamy

W ramach projektu odbyły się też warsztaty kulinarne, podczas których swoje przepisy i najciekawsze tajniki kulinarne prezentował m.in. znany Szef Kuchni Marcin Sikora. Ważnym punktem wydarzenia był konkurs kulinarny, w trakcie którego Panie z KGW przygotowały i zaprezentowały przepyszne dania konkursowe według autorskiej receptury i z rodzimych produktów. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: najlepsza potrawa regionalna, najlepsze regionalne ciasto i nalewka.

Do konkursu zgłoszono m.in.: KGW Turzyniec – pieczeń po turzyniecku z dziczyzną, nalewki: „Dzikówka turzyniecka” i „Zającówka” oraz sernik gotowany z malinami; KGW Michalów – obwarzanki z jabłkiem i cynamonem; KGW Polany – pierogi z omastą, piernik staropolski, orzechówka; KGW Bełżec II nalewka z aronii i wiśni, pierogi ziemniaczane i jabłczanki; KGW „Orliki Wilków” – żeberka w kapuście, ciasto „Orlik” i nalewka orzechowa; KGW Podhorce „Odlotowe Agentki” – ciasto śliwkowe z bezą, ciasto orzechowe podhoreckie, pierogi pieczone z kaszą gryczaną i zsiadłym mlekiem, nalewka malinowa i aroniową; KGW Obrocz – zupa grzybowa, nalewka truskawkowa i miodownik.

Oceny potraw dokonała Komisja, która oceniała potrawy pod względem smaku, związku z tradycją regionalną, estetyki podania, sposobu serwowania, kolorystyki, użycia tradycyjnych produktów oraz przyrządzenie według tradycyjnych metod i receptur. Jury nie miało łatwego zadania.

­

Wyniki konkursów:

­

Zwycięzcy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę regionalną:

I miejsce – KGW Turzyniec (pieczeń po turzyniecku z dziczyzną)

nagroda finansowa – 450 zł

II miejsce – KGW Podhorce „Odlotowe Agentki” (pierogi pieczone z kaszą gryczaną i zsiadłym mlekiem)

nagroda finansowa – 350 zł

III miejsce – KGW Obrocz (gołąbki z kaszy gryczanej)

nagroda finansowa – 250 zł

­

Zwycięzcy konkursu kulinarnego na najlepsze ciasto regionalne:

I miejsce – KGW Polany (piernik staropolski)

nagroda finansowa – 450 zł

II miejsce – KGW Michalów (obwarzanki z jabłkiem i cynamonem)

nagroda finansowa – 350 zł

III miejsce – KGW „Orliki” Wilków (ciasto „Orlik”)

nagroda finansowa – 250 zł

­

Zwycięzcy konkursu kulinarnego na najlepszą nalewkę regionalną:

I miejsce – KGW Turzyniec („Zającówka”)

nagroda finansowa – 450 zł

II miejsce – KGW Bełżec II („Aroniówka”)

nagroda finansowa – 350 zł

III miejsce – KGW „Orliki” Wilków ( „Orzechówka”)

nagroda finansowa – 250 zł

Gratulujemy!

Każde Koło za udział w konkursie, wydarzeniu otrzymało dodatkową kwotę 200 zł.

Nagrody finansowe, okolicznościowe dyplomy wręczali Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak oraz Wojciech Adamczyk członek SRL Zamojszczyzna, jednocześnie Przewodniczący PZŁ Zarządu Okręgowego w Zamościu, Łowczy Okręgowy. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali dyplomy za udział w projekcie.

Dodatkowo Koła Gospodyń Wiejskich, które brały udział w realizowanym w ubiegłych latach przez współorganizatora festynu ŚZŻAK Okręg Zamość, projekcie „Koło Kultury 2020-21” otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział. Wszystkie Panie z uczestniczących w wydarzeniu Kół otrzymały w prezencie publikację książkową wydaną w ramach ww. przedsięwzięcia.

Dla uczestników projektu został zorganizowany szereg dodatkowych atrakcji, w tym występy zespołów folklorystycznych z repertuarem znanych oraz lubianych utworów ludowych i biesiadnych. Na scenie koncertowej wystąpił m.in. Zespół ludowy „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego oraz Kapela Turobińska. W trakcie występów odbyła się wspólna zabawa/potańcówka uczestników oraz biesiada z degustacją potraw regionalnych. Wszyscy świetnie się razem bawili.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. SRL Zamojszczyzna


Zobacz też:

Dzień Seniora w Wolicy [ZDJĘCIA]

Dzień Seniora w Wolicy [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →