29 maja 2024

Rozpoczął działalność nowy batalion 2 LBOT w Kraśniku [ZDJĘCIA]

24 batalion lekkiej piechoty w Kraśniku, który wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady OT, z początkiem października br. oficjalnie rozpoczął działalność. W miniony weekend terytorialsi stawili się w swoim nowym batalionie na pierwsze szkolenie.

W dniach 8-9 października br. terytorialsi z powiatów kraśnickiego, janowskiego i opolskiego stawili się w swoim nowym batalionie w Kraśniku na pierwsze szkolenie. Podczas szkolenia żołnierze, m.in. zapoznali się z nowymi dowódcami, nowym batalionem, a także dopełnili formalności ewidencyjno-kadrowych. Już niebawem żołnierze 24 blp rozpoczną planowe szkolenia w swoim stałym rejonie odpowiedzialności wykorzystując, m.in. gminne obiekty szkoleniowe.

Siedziba 24 batalionu lekkiej piechoty, znajduje się przy ul. Lubelskiej w Kraśniku. Kiedyś mieściły się tutaj, m.in. wojskowe magazyny i budynki administracyjne, ale ponad dziesięć lat temu wojsko opuściło te tereny. Od roku trwają prace związane z przystosowaniem koszar do potrzeb batalionu lekkiej piechoty. Rozpoczął się remont budynków koszarowo – biurowych, pomieszczeń gospodarczych i garażowych. Zgodnie z planami prace remontowo – budowlane potrwają do końca 2025 r. Na razie żołnierze stacjonują w specjalnie zaprojektowanym i wybudowanym miasteczku kontenerowym.

­

Dowódcą 24 batalionu lekkiej piechoty jest ppłk Krzysztof Krawczyk. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu są trzy powiaty: kraśnicki, janowski i opolski. Obecnie batalion liczy blisko 400 żołnierzy, a docelowo będzie liczyć ponad 650. Kadra zawodowa jest już prawie ukompletowana, wolne miejsca natomiast czekają na żołnierzy – ochotników terytorialnej służby wojskowej. 

Przypomnijmy, budowa 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, pociągnęły za sobą reorganizację struktur 2 Lubelskiej Brygady OT. W nowym podziale, w ramach 2 LBOT znajduje się obecnie 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. Trwająca rozbudowa Wojsk Obrony Terytorialnej pozwala lepiej nasycić region Lubelszczyzny dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, jak również zwiększyć efektywność szkoleniową w danym rejonie odpowiedzialności.

Rozbudowa WOT to efekt podpisanej 18 marca 2021 r., przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, decyzji o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Na mocy tej decyzji trwa formowanie 3 nowych brygad WOT, są to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaciła się również o 6 nowych batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Kraśniku, Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. Formowany jest również batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i Zegrzu.

­

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Szkolenie operatorów BSP FlyEye

Szkolenie operatorów BSP FlyEye


Zerknij na Instagram →