22 grudnia 2024

Metelin: Obchody Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Zima to trudny czas dla dzikich zwierząt. Śnieg i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Pamiętajmy jednak, aby samodzielnie nie chodzić do lasu i nie wykładać pożywienia. Możemy zaszkodzić zwierzętom przez złe miejsce wyłożenia karmy, jak i jej niewłaściwy dobór.

Reklamy

 

Dlatego dzieci i młodzież ze Świetlicy Wiejskiej w Metelinie wspólnie z opiekunem postanowili po raz pierwszy ale miejmy nadzieję, że nie ostatni uczcić to nie dla wszystkich znane święto.

Wspólnie z pracownikiem Lasów Państwowych nadleśnictwa Strzelce panem Markiem Danilczukiem obchodziliśmy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

Reklamy

Po wysłuchaniu przygotowanej prelekcji, pan Marek zaprosił zebranych do wzięcia udziału w krótkim quizie dotyczącym znajomości ptaków przebywających w okresie zimowym w Polsce. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem odpowiadali na zagadki.

Następnie dzieci pochwaliły się przygotowanymi specjalnie na tę okazję karmnikami, wykonanymi samodzielnie w świetlicy. Nasz gość swoim profesjonalnym okiem rzucił na karmniki i zatwierdził iż mogą zostać zawieszone. I tak też zrobiliśmy.

Reklamy

„Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Należy pamiętać, że wykładając karmę pomagamy zwierzętom przetrwać najtrudniejszy czas, kiedy pokarm naturalny jest trudno dostępny.

My natomiast samodzielnie możemy dokarmiać ptaki.

Należy jednak pamiętać o stosowaniu kilku ważnych zasad:
– pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały czy słony,
– drobne ptaki wróblowate np. sikory, kowaliki, trznadle, wróble najlepiej karmić mieszanką nasion, drobną kaszą, słonecznikiem, pestkami dyni, jabłkami,
– większe ptaki np. gawrony czy kawki chętnie jedzą grube kasze i ziarna,
– chleb może być tylko uzupełnieniem, zawarte w nim kwasy powodują choroby u ptaków,
– wybierając miejsce na karmnik należy pamiętać by nie umieszczać go zbyt blisko krzewów. W ten sposób nie narazimy ich na ataki kotów i innych drapieżników,
– karmnik powinien być regularnie czyszczony z niezjedzonych resztek pokarmu i odchodów ptasich.

I zasada najważniejsza:

Gdy rozpoczniesz dokarmianie ptaków musisz to robić regularnie przez cała zimę. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu. Gdy rozpoczynamy dokarmianie uzależniamy ptaki od siebie, od tego momentu jesteśmy odpowiedzialni za ich życie.”

Pamiętajmy o tym !