22 listopada 2024

Na samorządowej scenie, czyli Królewski Jarmark Nadbużański

Obchody tegorocznego Dnia Samorządu Terytorialnego na terenie Gminy Hrubieszów już za nami.

Reklamy

 

Uroczystości, zorganizowane przez Wójta i Radę Gminy Hrubieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach zostały w tym roku zorganizowane w minioną niedzielę, 3 czerwca, tradycyjnie w tzw. Lasku Czumowskim.

Odbywały się pod nazwą Królewskiego Jarmarku Nadbużańskiego, a związane były z 45-leciem Gminy Hrubieszów oraz ze 100-leciem Niepodległości Polski.

Reklamy

Otwarcia obchodów dokonali Wójt Gminy Hrubieszów – Jan Mołdecki i Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Fedorczuk, którzy zaprezentowali m.in. najważniejsze osiągnięcia gminy. Obaj panowie wspólnie ogłosili wyniki konkursu „Czapki z głów”. Tegoroczną laureatką tego konkursu, na najbardziej zasłużoną osobę dla Gminy Hrubieszów, została Pani Weronika Siatka z Kułakowic Trzecich, w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju lokalnego i promocji gminy.

Po oficjalnej części, na scenie prezentowały się zarówno zespoły polskie, jak też ukraińskie. Występy rozpoczął dziecięcy zespół „Wesołe Nutki” ze Ślipcza. Po nim prezentowały się Panie z ukraińskiego trio „Czarownica”, a następnie znana już hrubieszowskiej publiczności z poprzedniego roku, skrzypaczka Anna Wojewoda z Nowowołyńska na Ukrainie. Spośród ukraińskich zespołów wystąpiło jeszcze męskie trio „Bracia”, a spośród lokalnych hrubieszowskich: „To i Owo na Ludowo” z Gródka i „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna. Podczas zabawy tanecznej przygrywała Grupa Muzyczna Ventus.

Reklamy

Równolegle z występami zespołów wokalno – muzycznych, przeprowadzono konkurs „Moje Sołectwo na przestrzeni 45 lat”, w którym poszczególne sołectwa prezentowały swoje stoiska z lokalnymi produktami oraz fotografiami. Według jury konkursowego najciekawiej zaprezentowało się Sołectwo Stefankowice, a za nim: Stefankowice Kolonia i Moroczyn.

Atrakcji podczas imprezy było o wiele więcej, m.in. obozowisko Gotów z Wioski Gotów z Masłomęcza oraz pokaz statyczny sprzętu 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a także stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

źródło i fot. UG Hrubieszów