Noc Bibliotek w Horodle

W sobotę 9 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Horodle wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” pod hasłem „Rzeczpospoczyta”, aby w ten niekonwencjonalny sposób promować czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce otwarte i przyjazne.

Reklamy

 

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii naszej biblioteki. W godzinach od 19.00 do 7.00 rano dnia następnego, dla 20 osobowej grupy dzieci zorganizowane zostały różne atrakcje.

Wchodząc do środka, na dzieci czekała czarownica Gertruda, która wydawała specjalne przepustki uprawniające do dalszego wejścia do magicznej biblioteki. Natomiast czarownica Alfreda sprawdzała przepustkę i stemplowała ją specjalną pieczątką. Po przywitaniu czcigodnych śmiertelników przybyłych gościnnie w mury naszej biblioteki, przygodę z magią rozpoczęto od przeczytania bajkowego opowiadania pt.: „O czym marzy czarownica”.

Reklamy

Dużą dawkę emocji i śmiechu dostarczyły dzieciom konkurencje sportowe, takie jak: bieg czarownic wokół czarodziejskiego drzewa spełniającego życzenia, przeloty na miotle z przeszkodami, które wymagały od dzieci zręczności, sprytu i wiedzy.

Świetną zabawą okazała się również tajemnicza skrzynia, w której ukryto rekwizyty kojarzące się tytułami książek. Po kolacji i krótkim odpoczynku uczestnicy ponownie przystąpili do zabawy.

Ogromna frajdę sprawiło im samodzielne wykonanie magicznego eliksiru i przeprowadzenie eksperymentu z cieczą nienewtonowską.

Przy wykorzystaniu projektora powstał teatrzyk cieni. Małe rączki wyczarowały postaci wilków, ślimaków, motyli, dinozaurów i innych stworów. Pełną emocji i zdrowej rywalizacji atrakcją były nocne poszukiwania skarbu w bibliotece. Dzieci przy użyciu latarek przeszukiwały pomieszczenie, aby odszukać ukryte w różnych miejscach zakładki.

Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko odwagą, jak również sprytem i spostrzegawczością. Wszystkie konkurencje były zabawne, ale także wymagały współpracy i wiedzy. Dzieci bawiły się doskonale. Pomimo późnej wieczorowej pory uczestnicy wykazywali wiele energii i z uśmiechem ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia. Po nocnej eskapadzie na dzieci czekał seans filmowy z dreszczykiem, projekcja filmu pt. „Tarapaty”.

Około 3.00 nad ranem większość zasnęła w swoich śpiworach.

Rano, po śniadaniu, przyszedł czas na zakończenie imprezy i wręczenie Certyfikatów i zakładek dla wszystkich uczestników . Po godz. 7.00 przybyli rodzice i odebrali swoje zmęczone dzieci do domów.

 

źródło i fot.: Biblioteka Horodło