28 maja 2024

Odkrycie na cmentarzu w Czerniczynie (ZDJĘCIA, WIDEO)

W ostatnią sobotę, 23 października, podczas akcji porządkowania prawosławnego cmentarza w Czerniczynie wolontariusze natrafili na wyjątkowe znalezisko.

Prace na nekropolii zainicjował Kamil Kubica z Alojzowa, któremu nie jest obojętny los zabytkowych nagrobków. Trwają od kilku miesięcy z udziałem Polaków i Ukraińców, w tym osób których przodkowie spoczywają w Czerniczynie oraz okolicy. Pierwsze z nich polegały na wykoszeniu terenu oraz odnalezieniu kamiennych pomników nagrobnych. Następne dokonano ich oczyszczenia i posadowienia na podsypce kamiennej. Prace, które objęły swoim zasięgiem kilka prawosławnych nekropolii powiatu hrubieszowskiego, prowadzi Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Wspólnie dla dziedzictwa”. Ich zwieńczeniem będzie ustawienie tablicy informacyjnej.

W sobotnie popołudnie w rejonie dwóch monumentalnych nagrobków, które uważano za miejsce spoczynku duchowieństwa, odnaleziono fragmenty dwóch tablic nagrobnych wykonanych z czerwonego marmuru. Pierwsza z nich, z inskrypcją po polsku, należy do ks. Michała Chilewskiego (1802 – 1844) proboszcza parafii Czerniczyn, kanonika chełmskiego, który spoczywa z żoną Katarzyną ze Słabniewiczów (zm. 1837). Druga tablica, w języku rosyjskim (alfabet cerkiewnosłowiański) pochodzi z nagrobka ks. Jana Pocieja (1799 – 1858), teologa, wykładowcy seminarium w Chełmie. Wraz z nim pochowano żonę Marię z Chilewskich (zm. 1867) oraz wnuka Emiliana Tąkiela (zm. 1862).

Film poświęcony pracom w Czerniczynie:

Hasło „Jan Pociej” w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pociej_%28kanonik%29?fbclid=IwAR2ZnqEx6Pz0WO_Du9_JC5sRGUWadQRppsV14FwB49MBmQgRCy5YOJzMIBA

 

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa.

­

Tekst: Mariusz Sawa

Zdjęcia: Kamil Kubica, Mariusz Sawa

­

Więcej zdjęć:

https://www.facebook.com/Cmentarz-prawos%C5%82awny-w-Czerniczynie-109445760483613


Zobacz też:

Cmentarze pogranicza – jesienny sezon akcji ratunkowych – ZDJĘCIA

Cmentarze pogranicza – jesienny sezon akcji ratunkowych – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie