12 kwietnia 2024

Odpowiedzialny pieszy nosi odblaski

Policjanci przypominają pieszym o noszeniu elementów odblaskowych. Funkcjonariusze hrubieszowskiej drogówki od początku bieżącego roku ujawnili bardzo dużą liczbę pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym i nie posiadali elementów odblaskowych. Pamiętajmy, że odpowiedzialny i świadomy uczestnik ruchu drogowego, to uczestnik widoczny i z odblaskiem.

 

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Hrubieszowscy policjanci od początku bieżącego roku przeprowadzili szereg spotkań profilaktycznych wśród dzieci, młodzieży, a także osób starszych podczas których mundurowi rozdali szereg elementów odblaskowych. Funkcjonariusze objaśniali przy tej okazji zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.

Świadomi i odpowiedzialni niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do nowych przepisów. Niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie, a także życie innych uczestników ruchu drogowego i odblasków nie noszą.

Od początku bieżącego roku funkcjonariusze hrubieszowskiej drogówki nałożyli 144 mandaty karne na pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym i nie posiadali elementów odblaskowych, a także skierowali 5 wniosków o ukaranie do Sądu.

Pamiętajmy, że odblasków nie nosimy dla policjantów, tylko dla samego siebie i dla własnego bezpieczeństwa.

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (E.K.)