23 grudnia 2024

Ponad 16 tys. domów w powiecie hrubieszowskim czeka na szybki internet

Hrubieszowska Telewizja Kablowa poinformowała o zapotrzebowaniu na usługi szybkiego internetu w powiecie hrubieszowskim. Rząd mocno skorygował dane.

Reklamy

HTK jest operatorem w Hrubieszowie i okolicach od ponad 20 lat, w roku 2018 firma wygrała konkurs na realizację rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na terenie powiatu hrubieszowskiego. W umowie, którą HTK zawarła z Rządem, firma zobowiązała się do zbudowania sieci i objęcia zasięgiem 12 317 gospodarstw domowych w powiecie hrubieszowskim, które Rząd określił jako „białe plamy”, a więc takie domy gdzie internet jest wolniejszy, niż 30 megabitów na sekundę.

W międzyczasie wybuchła pandemia koronawirusa i wielu mieszkańców zaczęło zgłaszać problemy z prędkością internetu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ostatecznie Centrum Projektów Polska Cyfrowa (agencja rządowa odpowiedzialna za nadzorowanie projektu HTK) zaktualizowała ilość „białych plam” w powiecie. Oszacowano ją na ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych. HTK, która podpisała umowę na objęcie zasięgiem ok. 12 tysięcy gospodarstw, stanęła przed trudnym wyborem, do których gospodarstw zbudować sieć i co zrobić z resztą.

Reklamy

– Naszym celem jest objąć zasięgiem jak największą liczbę domów, najlepiej wszystkie, ale budżet mamy tylko na 12 317 gospodarstw – mówi Tomasz Dąbrowski, Inżynier sieci światłowodowej w projekcie HTK. Zbliża się termin zakończenia projektu i kończy nam się czas. Jeśli w jakiejś miejscowości mieszkańcy protestują np. przeciwko słupom ze światłowodami, to często wycofujemy się z inwestycji i przenosimy ją do wsi, gdzie takich problemów nie ma. Mamy 4 tysiące domów, które możemy wymieniać na inne.

Kiedy będzie można kupić usługi z nowo budowanej sieci?

W wielu miejscach jesteśmy już prawie gotowi. Czekamy jednak na decyzje naszych partnerów, którymi są gminy i powiat hrubieszowski. Bez tych decyzji sami nie znamy ostatecznych cen.

Reklamy

Mieszkańcy pytają, ile będzie kosztował internet na budowanej sieci

Słyniemy z tego, że sprzedajemy najtańszy internet w województwie. Chcemy dalej sprzedawać tanio, ale nie wszystko od nas zależy. Urząd Komunikacji Elektronicznej wprowadza minimalną cenę, w której możemy sprzedawać usługi detaliczne. Nie wolno nam też sprzedawać poniżej kosztów. Rozmawiamy z UKE, aby te ceny były możliwie jak najniższe, ale tutaj wszystko zależy od gmin i Starostwa Powiatowego, bo tam są największe koszty.

Co to za koszty?

Gminy w powiecie hrubieszowskim stosują najwyższy przewidziany prawem podatek od budowli tj.2% wartości infrastruktury, którą budujemy. Przy tej skali projektu to duże kwoty, które wpływają na cenę internetu. Radni w gminach mogą ten podatek obniżyć i prowadzimy takie rozmowy.

Może być też tak, że jedna gmina obniży podatek a druga nie. W takiej sytuacji ceny internetu w poszczególnych gminach będzie się różnić. Ważne są też opłaty za kable umieszczone w drogach powiatowych. W powiecie hrubieszowskim obowiązuje najwyższa przewidziana prawem stawka za kabel światłowodowy umieszczony przy drodze, to wpływa na cenę internetu.

Wszystkiego gminy już te opłaty obniżyły. Starostwo Powiatowe może obniżyć te opłaty w trybie umowy inwestycyjnej. W zeszłym roku udało się rozpocząć taką procedurę. Nasza oferta w tej sprawie leży w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie od 9 kwietnia 2020 roku, nadal czekamy na decyzję powiatu. Ostatnio poprosiliśmy Urząd Komunikacji Elektronicznej o pomoc, bo nasze rozmowy z samorządami trwają zbyt długo, a tysiące ludzi czeka na internet. Czujemy tę presję i wiemy jak trudno wytrzymać tę pandemię bez dobrego internetu.  Stworzyliśmy też specjalną infolinię dla mieszkańców którzy mają pytania (084) 53 53 100.

(tekst: HTK, fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszów: Zmarł Wojciech Stanisław Bajurka – ZDJĘCIA, WIDEO

Hrubieszów: Zmarł Wojciech Stanisław Bajurka – ZDJĘCIA, WIDEO

LubieHrubie na YouTube