Polski rząd zapowiada specustawę zgodnie, z którą uciekający przed wojną Ukraińcy uzyskają w Polsce status taki jak obywatele Unii Europejskiej.
Ustawa ma gwarantować legalny pobyt i prawo do legalnej pracy, darmowa opiekę medyczną i naukę oraz opiekę społeczną.
Aktualnie jest tak, że uchodźcy korzystają z prawa wjazdu nawet jak nie mają żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Legalność takiego pobytu jest za tak zwaną zgodą Komendanta Placówki Straży Granicznej (nawet jeżeli nie mają żadnego potwierdzenia to taka zgoda istnieje). Przyjmuje się, że legalność tych pobytów, w związku z ustawą COVID-ową jest przedłużana na czas trwania stanu epidemii i 30 dni po jego zakończeniu. Informacje w języku ukraińskim i polskim pod linkiem: https://ora.lublin.pl/informacje-dla-przekraczajacych-granice-%d1%96%d0%bd%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d1%96%d0%bd%d0%be%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d1%86%d1%96%d0%b2-%d1%8f%d0%ba%d1%96/ .
Tym samym nie ma aktualnie obaw, że jakiś obywatel Ukrainy czy też innego państwa uciekający przed wojną w Ukrainie zostanie wydalony.
Wjazd do Polski nie oznacza, że zostaje automatycznie przyznany status uchodźcy.
Nie ma obowiązku odbyci kwarantanny, każdy obywatel Ukrainy może zostać bezpłatnie zaszczepiony.
Rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa, jednak można tam uzyskać najważniejsze informacje, posiłek i doraźną opiekę medyczną. Może być istotna ze względów bezpieczeństwa.
Przy załatwianiu formalności pobytowych pomagają, za darmo adwokaci i radcy prawni. Prawników można znaleźć na granicy, w punktach recepcyjnych, ale zawsze warto skorzystać z pomocy również później. Listy lubelskich kancelarii adwokackich prowadzących darmową pomoc prawną dla uchodźców dostępne są w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie, a także na stronie internetowej ORA pod linkiem: https://ora.lublin.pl/nieodplatna-pomoc-prawna-legalizacja-pobytu-%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d0%ba%d0%be%d1%88%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d1%8e%d1%80%d0%b8%d0%b4%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%bf/ .
Ważne, żeby również zwracać uwagę na dzieci podróżujące z osobami, które nie są w stanie wykazać pokrewieństwa czy też prawa do opieki. W takich sytuacjach postępowanie związane z legalizacją pobytu w Polsce takiego dziecka będzie odbywało się za pośrednictwem sądów i z udziałem adwokatów albo radców prawnych, jako kuratorów.
adwokat Magdalena Kusik-Balicka
Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie oraz
Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie
LubieHrubie na Instagramie