14 czerwca 2024

Powiat hrubieszowski: Na tropie przemytników

Papierosy warte ponad 140 tys. zł oraz kilkanaście kilogramów bursztynu ujawnili funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej podczas wspólnych kontroli na terenie powiatu hrubieszowskiego.

Reklamy

 

We wtorek (05.04.) funkcjonariusze Urzędu Celnego w Zamościu i Straży Granicznej z Horodła weszli na teren jednej z posesji w miejscowości Łuszków. Najpierw mundurowi natrafili na papierosy w piwnicy domu. Nielegalny towar funkcjonariusze musieli dosłownie odkopać z przechowywanego w pomieszczeniu miału węglowego. Do ponad 600 paczek papierosów przyznała się obecna na terenie posesji obywatelka Ukrainy. Na poczet grożącej kary grzywny 58-latka wpłaciła 2 tys. zł.

Kolejne pochodzące zza wschodniej granicy wyroby tytoniowe funkcjonariusze znaleźli w garażu na tej samej posesji. Było tam ponad 200 paczek papierosów, ale też ponad 15 kilogramów bursztynu. Poproszony o wyjaśnienia 45-letni właściciel zabudowań twierdził, że towary te nie należą do niego. Garaż miał wynajmować obywatelowi Ukrainy i nie wiedział, co ten w nim przechowuje.

Reklamy

Niemal identyczna sytuacja powtórzyła się w trakcie kontroli drugiej należącej do tego samego mężczyzny posesji położonej w Strzyżowie. Ponad 1 tys. paczek papierosów funkcjonariusze znaleźli w garażu, a następne ok. 2,5 tys. paczek w zaparkowanym na terenie gospodarstwa oplu na lubelskich numerach rejestracyjnych. I tym razem mężczyzna twierdził, że kontrabanda należy do obywateli Ukrainy, którym 45-latek miał udostępniać garaż i podwórko. Trwają czynności zmierzające do ustalenia tożsamości osób wskazanych przez właściciela posesji

Tego samego dnia, czyli we wtorek (05.04.), funkcjonariusze prowadzili też działania na drogach powiatu hrubieszowskiego. W skontrolowanych pięciu samochodach znaleźli w sumie ponad 1 tys. paczek papierosów. Kierowcami tych pojazdów byli obywatele Ukrainy.

Reklamy

Ledwie dzień później w środę (06.04.) celnicy z Zamościa w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej kontrolowali auta zaparkowane przed hrubieszowskimi marketami. W efekcie w trzech pojazdach znaleziono ponad 2,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Właścicielami nielegalnego towaru i tym razem okazali się obywatele Ukrainy.

Postępowania we wszystkich sprawach prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

 

 

źródło i fot. SCRP