2 listopada 2024

Rocznica mordu polskich żołnierzy i sanitariuszki [ZDJĘCIA]

W Miętkiem, w gminie Mircze, odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę mordu 14 polskich oficerów, podoficerów Wojska Polskiego i sanitariuszki, zamordowanych 24 września 1939 r. przez wojsko sowieckie, a także 14 rocznicę uroczystego pochówku poległych.

Reklamy

W poniedziałek 2 października 2023 r. ich pamięć uczciła młodzież szkolna oraz lokalna społeczność.

W obchodach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele władz gminy, duchowieństwa, organizacji społecznych i szkół z terenu gminy Mircze.

Reklamy

Zebrani przy mogile uczcili pamięć pomordowanych, złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Z historii:

Reklamy

We wrześniu 1939 r., kwaterujący w majątku w Miętkiem Polacy zostali zaatakowani przez czerwonoarmistów. Po krótkiej wymianie ognia, polscy żołnierze wobec zdecydowanej przewagi przeciwnika musieli się poddać. Gdy złożyli broń Sowieci ustawili ich w szeregu, oddzielając szeregowców od oficerów i podoficerów, a następnie rozstrzelali. Zginęło 14 żołnierzy i sanitariuszka. Cudem przeżyli tylko kapral Szczepan Lewandowski z Puszczykowa koło Poznania i podporucznik Tadeusz Sołtys z okolic Rawy Ruskiej. Spośród tragicznie zmarłych z imienia i nazwiska są znani kpr. Jan Labrzycki z Puszczykowa, plut. Teofil Kowalski z Skaryszewa, plut. Stanisław Gajewski z Opatowa i Irena Grzywacz sanitariuszka z Bednar koło Łowicza.

Mieszkańcy Miętkiego, bez pogrzebu, zakopali zabitych w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu prawosławnym. 30 kwietnia 2008 r. prochy ekshumowano, a rok później uroczyście pochowano w Kwaterze Wojskowej na cmentarzu w Mirczu.

Opiekunem Kwatery Wojskowej Żołnierzy Września 1939 r. jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mirczu, który kultywuje pamięć tamtych tragicznych wydarzeń i przekazuje ją kolejnym pokoleniom.

Zobacz też:

Most w Brodzicy w budowie [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



źródło i fot. UG Mircze