Stało się! Teatr Integracyjny PO-ZA z Modrynia i jego pierwsza premiera

9 grudnia 2019 w Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu odbyła się premiera sztuki „Letnie majaczenie”, tragikomiczne poszukiwanie miłości za motywem komedii William’a Shakespeare’a „Sen nocy letniej” w wykonaniu Teatru PO-ZA.

Reklamy

 

Teatr PO-ZA powstał w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Abrakadabra z Zamościa, współfinansowany ze środków Województwa Lubelskiego. Teatr PO-ZA tworzą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu. Nasze wstępne spotkania warsztatowe nad stworzeniem teatru i pierwszej sztuki rozpoczęły się już w wakacje. Grupa aktorów i reżyserów miała przyjemność poznać się, zintegrować i pracować w urokliwym miejscu jakim jest Agroturystyka Tamiga w Czernięcinie koło Turobina. Praca warsztatowa w tak przepięknym miejscu pobudzała całą ekipę do twórczych działań od świtu do nocy.

Autorem idei sztuki oraz konsultantem był Vitalij Liubota, reżyser i kierownik artystyczny Integracyjnego Teatru Studio „Parostki”, wykładowca warsztatów aktorskich i reżyserii w Kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek jury na festiwalach teatralnych w Polsce, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie; Członek Krajowego Związku Pracowników Teatralnych Ukrainy.

Stowarzyszenie Abrakadabra już od roku intensywnie współpracuje z p. Vitalijem w związku z rozwojem teatroterapii na naszych terenach, oraz wymianą doświadczeń z innymi teatrami specjalnymi i integracyjnymi na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami.

Opiekę reżyserską w Teatrze PO-ZA na co dzień objęła Jolanta Wiśniewska – terapeuta ŚDS w Modryniu oraz Wioletta Dąbrowska – mama jednego z aktorów, uczestnika ŚDS w Modryniu.

Od spotkania do spotkania widać było co raz większy rozwój aktorów, co raz większą integrację, chęć współdziałania i tworzenia jednego dzieła. Wszystkim spotkaniom towarzyszyło dużo pozytywnej energii, mnóstwo dobrego humoru, uśmiechów, radości, uścisków. Przed samą premierą, jak to zwykle bywa w zawodzie aktora, pojawił się też stres. Mimo tego nasi aktorzy zagrali tak, że wywołali u publiczności i śmiech i łzy. Mamy nadzieję, że skłonili także do refleksji ….

Stowarzyszenie Abrakadabra bardzo dziękuje za owocną współpracę pani Annie Piluś, wszystkim pracownikom i uczestnikom ŚDS w Modryniu. Było nam niezmiernie miło gościć w tym cudownym miejscu. Dziękujemy grupie reżyserskiej 😉 Jolancie Wiśniewskiej, Wioletcie Dąbrowskiej i naszemu GURU 😉 Vitalijowi Liubocie, autorowi idei.

Teatr integracyjny PO-ZA jest i będzie!

9 grudnia zagrali premierę sztuki po sąsiedzku, a teraz pora na dalsze tournée. Już 1 lutego Teatr PO-ZA zagra sztukę „Letnie majaczenie” dla mieszkańców Gminy Zamość, a w kolejnych miesiącach szykują się spektakle na różnego rodzaju festiwalach teatralnych osób niepełnosprawnych nie tylko na terenie naszego kraju ale też między innymi w pobliskim Czerwonogradzie na Ukrainie.

Każdy wyjazd wiąże się z kosztami transportu, wyżywienia, noclegów itp. W związku z tym ŚDS w Modryniu może przyjmować darowizny na ten cel. Ludziom, przedsiębiorcom, którzy zechcieliby wesprzeć Teatr PO-ZA udostępniamy numer konta, na który można wpłacać na ten cel pieniążki: 23 9603 1016 2002 1601 6091 0005.

 

Małgorzata Lipczewska-Litwińczuk

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Abrakadabra

fot. PO-ZA