W niedzielę 28 sierpnia, w Hrebennem odbędą się dożynki gminno – parafialne gminy Horodło. Poznajmy starostów tej uroczystości.
Starościna dożynek Katarzyna Zienkiewicz
Katarzyna Zienkiewicz, lat 31, prowadzi wraz z mężem Mateuszem rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Hrebenne. Gospodarstwo o powierzchni ok. 100 ha (z których to 10% powierzchni jest dzierżawiona).
Specjalizacja prowadzonego gospodarstwa obejmuje zasiew zbóż: pszenicy, jęczmienia jarego oraz uprawę fasoli jaś, marchwi, czy buraka cukrowego.
Właściciele gospodarstwa korzystając z funduszy Unii Europejskiej, programów takich jak PROW, czy PROW – LGD Ziemi Chełmskiej, dzięki czemu doposażyli swoje gospodarstwo w sprzęt rolniczy. Jest ono wyposażone w nowoczesne maszyny rolnicze oraz bazę magazynową, która pozwala na długotrwałe przechowywanie zebranych plonów.
Ponadto pani Katarzyna pracuje zawodowo w banku, jako doradca klienta. Wspólnie z mężem wychowują dwójkę dzieci Janka (7 lat) oraz Igę (5 lat). Uwielbia podróżować – dlatego wolne chwile wykorzystuje na wspólne wycieczki z rodziną. Mimo wielu obowiązków, znajduje również czas na swoje pasje takie jak kulinaria, ku uciesze całej rodziny, która zachwala jej wypieki.
Starosta dożynek Kamil Szczerbicki
Kamil Szczerbicki, lat 30, prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Łuszków. Gospodarstwo o powierzchni 40 ha (ok. 1/4 gruntów jest dzierżawiona) wyspecjalizowane jest w produkcji roślinnej.
W strukturze zasiewów dominują zboża: pszenica (10 ha), rzepak ozimy (10 ha), jęczmień (10 ha) oraz fasola jaś i burak cukrowy (10 ha).
Gospodarstwo pana Kamila wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy – m.in. w 2 ciągniki, rozsiewacz, agregat i spryskiwacz, wiatę magazynową, która pozwala na przechowywanie sprzętu rolniczego i zebranych plonów.
Właściciele gospodarstwa uczestniczyli w programach unijnych takich jak „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” czy program „Młody Rolnik”.
Ponadto pan Kamil zawodowo zajmuje się handlem. Mimo natłoku prac i obowiązków, znajduje również czas na swoje pasje, którymi są motoryzacja, mechanika i majsterkowanie.
ZDJĘCIA:
(źródło i fot. GOK w Horodle)