20 kwietnia 2024

Uczniowie ze szkoły w Moniatyczach na Lubelskim Festiwalu Nauki

We wrześniu bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Moniatyczach uczestniczyli w Lubelskim Festiwalu Nauki, któremu przyświecało hasło przewodnie: Człowiek źródłem inspiracji.

 

Młodzież wzięła udział w wielu pokazach naukowych, ćwiczeniach laboratoryjnych oraz warsztatach, przygotowanych przez pracowników lubelskich uczelni.

Aby zgłębić tajniki wiedzy uczniowie uczestniczyli m.in. w eksperymencie, podczas którego przez chwilę poczuli się, jak osoby dotknięte autyzmem. Pracownicy uczelni przygotowali w tym celu pomieszczenie ze specjalnie wzmocnionymi bodźcami wzrokowymi, słuchowymi i dotykowymi. Uczestnicy eksperymentu mogli przekonać się, w jaki sposób ich rówieśnicy z autyzmem odbierają świat.

O tym, że grafika 3 D służy nauce historii, a niepełnosprawność może zainspirować naukę, młodzież miała okazję dowiedzieć się z warsztatów prowadzonych przez młodych pracowników UMCS – u i KUL -u.

Uczniowie poza udziałem w LFN obejrzeli film oparty na książce Arkadego Fiedlera pod tytułem „Dywizjon303”. Ekranizacja przygód polskich lotników, biorących udział w bitwie o Anglię w czasie II wojny światowej, okazała się wspaniałą lekcją historii.

Podczas wycieczki uczestnicy niejednokrotnie mogli przekonać się, że nauka jest naprawdę fascynująca, a człowiek i historia bywa źródłem wielu różnych inspiracji.

 

M. Sobczuk

źródło i fot. SP Moniatycze