Uroczyste Obchody Staszicowskie Dziekanów 2016

W 1816 roku Stanisław Staszic założył na Ziemi Hrubieszowskiej Towarzystwo, które skupiało ponad trzystu rolników. Zakupioną przez siebie ziemię rozdał członkom w wieczyste użytkowanie i zwolnił ich od pańszczyzny.

Reklamy


Była też własność wspólna jak: grunty uprawne, lasy, młyny, cegielnie, tartaki, itp. oraz wiele instytucji użyteczności publicznej m.in.: szkoły, szpital. Wszystko to pozwoliło na podniesienie poziomu kultury rolnej i oświaty oraz polepszenie bytu stowarzyszonych, co było jednym z głównych założeń stworzonej przez Staszica fundacji.

Dzisiaj po Towarzystwie Rolniczym Hrubieszowskim, które przetrwało do czasów powojennych, zostało wiele pamiątek materialnych m.in.: rządcówka i kuźnia w Dziekanowie – siedzibie Rady Gospodarczej oraz zajazd i spichlerz w Jarosławcu – siedzibie administracji leśnej Towarzystwa.

Obchody Staszicowskie rozpoczął wójt gminy Hrubieszów – Jan Mołodecki. Następnie odbyła się uroczysta msza św. w intencji ks. Stanisława Staszica, którą odprawił ks. Prałat Andrzej Puzon a oprawę muzyczną nadał zespół „Lechici”. Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik St. Staszica celem złożenia kwiatów i wieńców. Obchody zorganizowane w 200 lat po utworzeniu Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego zakończyły prelekcje. O Kultywowaniu idei staszicowskiej na terenie gminy Hrubieszów mówił Jan Mołodecki, Wójt Gminy Hrubieszów zaś o Próbach reaktywowania Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego po dekrecie likwidacyjnym Bolesława Bieruta – dr Janusz Panasiewicz.

Organizatorami Uroczystości, które odbyły się 8 maja 2016 r. w Dziekanowie byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów oraz Mieszkańcy Sołectwa Dziekanów.

 

 

źródło i fot. UG Hrubieszów