19 lipca 2024

Uwaga na oszustów sprzedających materiały na temat funduszy unijnych

Nieuczciwe firmy konsultingowo-doradcze oszukują przedsiębiorców chcących skorzystać z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oferują pakiety dokumentów, które mają zagwarantować otrzymanie dotacji. Za przesyłkę trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. W rzeczywistości wszystkie materiały dotyczące RPO i funduszy europejskich są udostępniane bezpłatnie.

Reklamy

 

Do Urzędu Marszałkowskiego zgłaszają się przedsiębiorcy, z którymi kontaktowały się nieuczciwe firmy konsultingowo-doradcze. Za przesyłkę z pakietem dokumentów, które rzekomo mają zagwarantować uzyskanie dotacji z funduszy europejskich 2014-2020 każą sobie płacić nawet kilkaset złotych. Ostatnio odebraliśmy sygnał od właściciela firmy, któremu oferowano komplet materiałów na temat nowego Regionalnego Programu Operacyjnego za 250 zł.

– Apelujemy o ostrożność – mówi Marek Kowalski, zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. – Procedury dotyczące naborów wniosków, oceny projektów i wyboru do dofinansowania w ramach RPO 2014-2020 są w trakcie opracowywania i nie zostały jeszcze przez nas upublicznione. Choćby z tego powodu żadna z firm doradczych nie mogła mieć do nich dostępu – podkreśla.

Reklamy

Wszystkie materiały informujące o funduszach europejskich (np. wytyczne, poradniki itp.) będą udostępnianie za darmo, m.in. na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Urzędów Marszałkowskich. W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego można pobrać je ze strony internetowej: www.rpo.lubelskie.pl.

Zdarza się, że firmy konsultingowe proponują także kontakt z konsultantami, którzy mają doradzać w jaki sposób otrzymać unijne dofinansowanie. Za taką usługę z góry pobierają opłatę (najczęściej jest ona wliczona w koszt wysyłanych pocztą dokumentów). Ostatecznie okazuje się, że telefon pod którym miał zgłosić się zewnętrzny i niezależny ekspert, odbierają konsultanci sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich (PIFE) pracujący w Urzędzie Marszałkowskim, w których informacji udziela się bezpłatnie.

Reklamy

Przypominamy, że obok PIFE poszukujący informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym mogą odwiedzić również Punkty Kontaktowe, zadzwonić pod bezpłatne numery infolinii 800 888 776 (w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), 800 888 337 (w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego) lub wejść na stronę internetową www.rpo.lubelskie.pl.

– Nie jesteśmy przeciwko firmom konsultingowo-doradczym. Niemniej przestrzegamy przed pochopnym decydowaniem się na ich usługi. Część z nich chce bowiem wykorzystać zbliżające się konkursy o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 do nieuczciwego zarobku. Jednocześnie zachęcam do sięgania po udostępniane przez nas bezpłatne materiały informacyjne oraz do kontaktu z Punktami Informacyjnymi i Punktami Kontaktowymi funkcjonującymi w urzędzie, w których udzielamy darmowych porad – zaznacza dyrektor Kowalski.


Bezpłatnej informacji o funduszach europejskich w województwie lubelskim udzielają:

Sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich.
Punkt Kontaktowy RPO w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Punkt Kontaktowy RPO w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.
Punkt Informacyjny RPO w Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

 

 

źródło: lubelskie.pl