18 listopada 2024

W Gminie Mircze już zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju 2017

„W Tobie jest światło” tak brzmi tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju.
Już po raz kolejny w Gminie Mircze zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce.

Reklamy

 

W Tobie jest światło

Każdy mrok rozjaśni

Reklamy

W Tobie jest życie

Ono … zwycięża

Reklamy

 

19 grudnia 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie wraz z Dyrektorem – Janem Baryłą oraz przedstawicielem Placówki Straży Granicznej w Kryłowie przekazali szkołom z terenu Gminy Mircze tj.:

Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Mirczu, którą reprezentowali uczniowie wraz z nauczycielem – Gabrielą Abramek oraz harcerze,

Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie reprezentowanej przez Dyrektora – Dorotę Miazgę,

Kierownikowi Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Mirczu – Piotrowi Guzinie, reprezentującego Wójta Gminy Mircze, pracownikom Urzędu Gminy Mircze, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, a także wszystkim mieszkańcom Gminy Mircze – Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

 

***

 

Historia BŚP

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Źródło informacji:

Urząd Gminy Mircze

Historia BŚP