3 marca 2024

Wakacje z bibliotekami Gminy Hrubieszów

Nasze wakacyjne zajęcia rozpoczęliśmy 12 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach, biorąc udział w grze terenowej. Opracował ją i przeprowadził Jan Urbaniak. W zabawie wzięło udział 10 drużyn.

Reklamy

 

Uczestnicy otrzymali mapy, kompasy i mieli za zadanie pokonać 4 kilometrową trasę, na której należało: wyznaczyć azymuty, opatrzyć rannego, przeprawić się przez rów, rozszyfrować kod alfabetem morsa, pomalować swoich współtowarzyszy, ułożyć puzzle, rozwiązać krzyżówkę oraz zebrać 4 rodzaje zbóż.

Mimo palącego słońca wszyscy zmęczeni ale z uśmiechami na twarzy ukończyli trasę. Dzień zakończyliśmy wspólnym grillem. Kolejny punkt naszych zajęć to udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach oraz Zespół Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Reklamy

Celem konkursu było uświadomienie dzieciom jak ważne jest zwalczanie zjawiska przemocy oraz rozwijanie i pobudzanie wyobraźni oraz kreatywności twórczej. Temat konkursu przybliżyła dzieciom Wioleta Czerniak omawiając jak radzić sobie z przemocą w życiu codziennym.

Następnie dzieci przystąpiły do wykonywania prac plastycznych indywidualnie i zespołowo. Prace wykonano różnymi technikami a najciekawsze zostaną umieszczone na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach.

Następnie przeżyliśmy niezapomnianą noc w bibliotece. Czy to możliwe żeby dzieci chciały spędzić całą noc w bibliotece i do tego w wakacje? Wydaje się to niemożliwe? A jednak…… 42 osobowa grupa dzieci z bibliotek w: Czerniczynie, Dziekanowie, Mienianach, Moniatyczach i Stefankowicach przybyła do biblioteki w Dziekanowie.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym meczem i wesołymi zabawami ruchowymi. Następnie przyszedł czas na smaczną kolację, przygotowaną przez niezastąpione i nieocenione panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Z ”pełnymi brzuszkami” dzieci przystąpiły do konkursów: plastycznego, przyrodniczego, czytelniczego i tak wybiła godzina 2400. Przyszedł czas na spanie, dzieci rozłożyły śpiwory, karimaty i chichotały do 3 nad ranem aż zasnęły.

Cisza nocna nie trwała długo, bo wraz ze wschodem słońca zaczęły budzić się pierwsi uczestnicy. Po bardzo krótkiej nocy rozpoczęliśmy dzień głośnym czytaniem na tarasie biblioteki. Następnie zjedliśmy śniadanie i zmęczeni wyruszyliśmy wyspać się do domu.

Kolejne dni lipca to wycieczki i tak: czytelnicy Bibliotek z Czerniczyna i Mienian bawili się wspólnie na „Ranczu Budrysa”. Ten ośrodek to świetne miejsce do zabawy i wyszalenia się. Wśród dostępnych atrakcji znalazł się fikoland, trampolina, gokarty, rowerek wodny i kilka innych, a wszystko w przepięknej scenerii.

W ramach „Wakacji z Biblioteką i Świetlicą” zorganizowano w Dziekanowie wyjazd do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach k. Woli Życkiej, gdzie 52 osobowa grupa miała możliwość przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości.

Stefankowice (biblioteka i świetlice) wybrały się ze swoimi dziećmi na „Ranczo Arka” oraz do AQUA Parku w Lublinie, a zakończenie akcji wakacyjnych w Stefankowicach nastąpiło na Parku linowym w Hrubieszowie.

Moniatycze (biblioteka i świetlica) również odwiedziło park linowy w Hrubieszowie a swoje lipcowe działania zakończyło wycieczką krajoznawczą po Roztoczu.fot. Biblioteki Gminy Hrubieszów