18 czerwca 2024

Werbkowice: Spotkanie edukacyjne na cmentarzu

29 października 2019 r. na cmentarzu prawosławnym w Werbkowicach odbyło się spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka we współpracy z Gminą Werbkowice i Szkołą Podstawową w Werbkowicach.

Reklamy

 

Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów wraz z nauczycielami oraz kilkoro mieszkańców wsi, a także osób spoza gminy.

Rozpoczął je historyk Mariusz Sawa nakreślając przeszłość nekropolii, poruszając także kwestie dziedzictwa chrześcijaństwa wschodniego i jego znaczenia dla ludności autochtonicznej, jak i napływowej. Przedstawił również pokrótce sylwetki dwóch duchownych spoczywających na cmentarzu: unickiego – ks. Romana Rogalskiego i prawosławnego – ks. Albina Michała Żelechowskiego.

Reklamy

Krzysztof Gorczyca opowiedział o nagrobkach, ich formach, znaczeniu poszczególnych elementów, wskazując na cechy charakterystyczne nagrobków prawosławnych. Wyjaśnił też, kim były osoby pochowane na tym cmentarzu, czym się zajmowały na co dzień i w jaki sposób można o nich zachować pamięć.

Obaj społecznicy oprowadzili po nekropolii, opisując przyczyny i rozmiary zniszczeń oraz prace renowacyjne prowadzone od 2015 r.

Reklamy

Korzystając z obecności Pawła Marcycha, filologa, nauczyciela i znawcy języka rosyjskiego pokazano kilka charakterystycznych inskrypcji nagrobnych. Jan Antosz, pochodzący spod Lwowa mieszkaniec Werbkowic, który brał udział w pracach renowacyjnych, opowiedział o tym jak cmentarz wyglądał przed 74 laty, gdy jako młody chłopak przyjechał tu wiosną 1945 r.

Oprócz tego zaprezentowano publikację „Cmentarz prawosławny w Werbkowicach” dostępną w Urzędzie Gminy Werbkowice. Prace porządkowe i renowacyjne w Werbkowicach będą w przyszłości kontynuowane.

Organizatorzy i wolontariusze wyrazili nadzieję, że ich działania spotkają się z pomocą Gminy Werbkowice oraz wsparciem duchowieństwa obu wyznań. Cmentarz wymaga m.in. oznakowania od dróg głównych oraz systematycznego koszenia.

 

Więcej zdjęć: 

https://www.facebook.com/pg/Cmentarz-prawos%C5%82awny-w-Werbkowicach-1731362123751939/photos/?tab=album&album_id=2590578681163608

 

info i fot. MS

 


 

Zobacz też:

POWIAT – Werbkowice: Książka o zabytkowym cmentarzu

POWIAT – Werbkowice: Prace na zabytkowym cmentarzu

POWIAT – Zbiórka pieniędzy na renowację cmentarza w Werbkowicach