26 września 2023

Z cyklu cudze chwalicie, swego nie znacie… 20 lat Kabaretu Szara Eminencja

Był rok 2000 kiedy to do Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach, przyszedł z głowa pełną pomysłów mieszkaniec Łysej Góry w Gminie Werbkowice – Sławomir Stasiuk.

Reklamy

 

I to właśnie on jest sprawcą poczęcia Kabaretu Szara Eminencja przy GOK w Werbkowicach.

Bardzo szybko do Sławka dołączyli: Rysiek Grabowski, Mateusz Chęciński, Zosia Horniak, Ania Anna Zosik, gościnnie występowali też Wiesiek Mikuś, Jurek Bałakut z Zamościa. Od kilku lat, ze swoimi pomysłami muzycznymi dołączyli do Kabaretu Szara Eminencja Marysia Łyko i Maciej Łyko z Hrubieszowa.

Reklamy

Bardzo chętnie zapraszani są na różne imprezy i uczestniczą w ogólnopolskich przeglądach kabaretowych, gdzie zdobywają nagrody, wyróżnienia i uznanie publiczności, też na wielkich scenach.

Na przestrzeni 20 lat bardzo dużo zadziało się w życiu Kabaretu Szara Eminencja, w Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach były nocne maratony kulturalne, bale karnawałowe przeplatane śmiechoterapią. W 2001 roku zorganizowali miting Gasimy Lokomotywy, gdzie palacze musieli oddawać papierosy, które były dostarczone do Ministra Zdrowia do Warszawy razem z petycją.

Reklamy

Występowali na każdej gminnej imprezie, rozśmieszając publiczność do rozpuku, potrafią improwizować, ale najbardziej bawią ludzi skeczami, które są wzięte z naszych wiejskich klimatów. Przebierają się za staruszków, rolników, stare baby, dziadków, niemowlaków, policjantów, księży itp.

Od 20 lat parodiują polityków, bowiem wszyscy kabareciarze mają ten przywilej, że na scenie mogą dokazywać, bawiąc publiczność bez konsekwencji. Oczywiście teksty do skeczów, pisze Sławek Stasiuk – nasz chłopak z Gminy Werbkowice.

Niewątpliwie Kabaret Szara Eminencja jest wizytówką i perełką Gminy Werbkowice. Na co dzień skromni, sympatyczni i empatyczni, ale kiedy wychodzą na scenę, to wychodzi z nich prawdziwe „zwierzę” kabaretowe.

Od 2019 roku Kabaret Szara Eminencja, pod swój dach przyjął Hrubieszowski Dom Kultury, organizując wspólnie Ogólnopolskie Potyczki Kabaretów Autorskich „Takie Jaja na Kresach”.

W 2020 roku kabaret obchodził 20 lat istnienia. Przyjechały, tak jak zawsze, kabarety z całej Polski – było śmiesznie i wesoło, publiczność świetnie się bawiła.

 

P.S. W związku z tym, że nigdy nie opuściłam imprezy organizowanej przez Kabaret Szara Eminencja w Werbkowicach, w tym roku w lutym, z dużą grupą sympatyków z Werbkowic, pojechaliśmy za nimi do Hrubieszowa. Żeby za ten uśmiech i radość, którą nam dawali przez 20 lat, podziękować im owacjami na stojąco! Tylko jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że prawdopodobnie w tym roku ich nie zobaczymy na żadnej scenie… A szkoda, bo śmiech i dobry humor poprawiają odporność.

 

Danuta Muzyczka

fot. DM, Kabaret Szara Eminencja

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Kabaret Trzecia Strona Medalu wygrał Taaakie Jaja na Kresach 2020

POWIAT – Kabaret Szara Eminencja z pierwszą nagrodą Kąkolewiska 2017