Zosin: Bursztyn w progu i zderzaku

Blisko 9 kg nieobrobionego bursztynu oraz 77 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy próbował przewieźć przez granicę w Zosinie mieszkaniec Ukrainy. Mundurowi z hrubieszowskiej komórki zwalczania przestępczości zniweczyli plany przemytnika.

Reklamy

 

W czwartek (9.10.) wieczorem funkcjonariusze celni z Hrubieszowa wytypowali do rewizji szczegółowej m.in. mercedesa na polskich numerach rejestracyjnych, który w Zosinie próbował przekroczyć  polsko-ukraińską granicę. Samochodem podróżował 34-letni obywatel Ukrainy.

Z lewego progu auta celnicy wyjęli 77 paczek papierosów opatrzonych zagranicznymi znakami akcyzy, a z prawego progu, zderzaka oraz spod dywanika przy siedzeniu pasażera – 8,7 kg nieoszlifowanego bursztynu.

Wartość jantaru mundurowi oszacowali na ponad 17 tys. zł. Kierowca wyjaśnił, że bursztyn dostał od kolegi, a papierosy sam kupił i ukrył w samochodzie. Towar zamierzał dostarczyć do Hrubieszowa.

Celnicy zajęli warte ponad 18 tys. zł papierosy i kamienie oraz 500 zł na poczet grożącej mężczyźnie kary grzywny.

Sprawę prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

Przypomnijmy, że bursztyn można legalnie wwieźć na terytorium Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem zgłoszenia go do odprawy i opłacenia należności.

 

źródło i fot. SCRP