3 marca 2024

Zosin: Celnicy przechwycili anaboliki i środki dopingujące za ponad 800 tys.

Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Zosinie. 27-letni kierowca fiata ducato zgłosił funkcjonariuszowi Służby Celnej wywóz z Polski na Ukrainę suplementów diety stosowanych w medycynie rodzinnej.

Reklamy

 

Mężczyzna przedstawił dokumenty wywozowe. Już w trakcie wstępnej kontroli okazało się jednak, że w pojeździe zerwane są zamknięcia celne, co mogło sugerować, że ktoś ingerował w ładunek. Celnicy zdecydowali zatem o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji towaru.

Po kilku godzinach wnikliwego sprawdzania okazało się, że zamiast zgłoszonych suplementów diety 27-letni mieszkaniec Ukrainy przewozi olbrzymie ilości niezgłoszonych do kontroli anabolików, w tym środków dopingujących, hormonów wzrostu i in. W pojeździe celnicy znaleźli ponad 18,6 tys. ampułek, blisko 248 tys. tabletek, a także 9 woreczków substancji anabolicznych w proszku. Wartość ujawnionego towaru funkcjonariusze Służby Celnej oszacowali na prawie 820 tys. zł.

Reklamy

Kierowca fiata nie przyznał się do towaru. Mężczyzna wyjaśnił, że ładunek wiózł na zlecenie kolegi. Funkcjonariusze zajęli 2 tys. zł na poczet grożącej 27-latkowi kary za oszustwo celne. Mężczyzna może odpowiadać również za złamanie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne – za prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wywozu produktów leczniczych bez stosownych zezwoleń grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Urząd Celny w Zamościu wszczął postępowanie karne skarbowe, a ujawniony towar trafił do magazynu Służby Celnej.

O zdarzeniu powiadomiona została Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Hrubieszowie.

 

 

źródło i fot. SCRP