15 lipca 2024

ZUS Biłgoraj zakończył wysyłkę PIT-ów

Każdy emeryt i rencista powinien mieć już swój formularz podatkowy od ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał w województwie lubelskim niemal pół miliona PIT-ów.

Reklamy

Formularze trafiły do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały emeryturę, rentę lub zasiłek. Od samego Oddziału ZUS w Biłgoraju dokumenty otrzymało 131,5 tys. emerytów i rencistów oraz przeszło 15 tys. osób, które w 2020 roku pobierały zasiłki chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie.

Ostatni list Zakład nadał pocztą 12 lutego, dlatego już każdy mieszkaniec regionu powinien mieć swój formularz podatkowy od ZUS. W razie wątpliwości może kontaktować się z placówką wypłacającą świadczenie, infolinią instytucji lub umówić się przez internet na e-wizytę (wideorozmowę).

Reklamy

Ważna zmiana dla seniorów z nadpłatą podatku

W tym roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku ze swojego świadczenia, otrzymują PIT-11A. Jest to informacja o dochodach. Zmiana formularza wynika z ubiegłorocznej nowelizacji przepisów podatkowych.

Reklamy

Co zrobić z takim PIT-em? Na jego podstawie można samodzielnie rozliczyć podatek w urzędzie skarbowym albo nie robić nic i zaczekać do końca kwietnia, aż urząd skarbowy zatwierdzi zeznanie roczne wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Co ważne, emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Stanie się to w ciągu 45 dni, gdy zeznanie podatkowe było elektroniczne lub w ciągu 3 miesięcy – w przypadku zeznań papierowych. Więcej informacji o rozliczeniu podatku i zwrocie nadpłaty można uzyskać w swoim urzędzie skarbowym.

(ZUS)


Zobacz też:

Powiat hrubieszowski: Infolinia dla osób w kryzysie psychicznym

Powiat hrubieszowski: Infolinia dla osób w kryzysie psychicznym


LubieHrubie na Twitterze